| mysteriouswoman6905 a întrebat:

Buna! Nu stiu ce sa aleg intre pudra si fond de ten.Am cateva urme de la cosuri si de cateva zile nu ma pot hotari.Tratez si cosurile, dar nu e de ajuns.
Vreau sa iau de la avon si maine trebuie sa dau comanda...deci,pudra sau fond de ten? Voi ce alegeti/folositi?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Giutsa a răspuns:

Buna draga mea.Pe tenul cu cosuri nu este bine sa aplici nimic deoarece ti se vor inchide porii mai tare si cosurile se vor inmulti. Incearca mai intai sa folosesti o masca Clean and Clear (iti garantez k, cosurile iti vor trece imediat). Apoi iti recomand sa aplici un fond de ten usor. Pudra iti va incarca fata foarte tare, am vazut niste rasp cv de genu sa le folosesti pe aman2 deodata. E cea mai mare prostie care am auzit`o. Sa nu faci asta deoarece vei arata de parca o firma de fond de ten+pudra s`a daramat pe fata ta laughing. ti-as recomanda fond de ten din farmacie este cel mai bun fond de ten. Dar daca vrei sa iti dai comanda da`ti la Avon de fond de ten Calming Effects in functie de culoare pielii. Este foarte bun si accesibil la pret. Pup

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tratează corect până la vindecarea completă a tenului, fondul de ten și/ori pudra se aplică pe o piele sănătoasă.
Nu văd de ce folosești pe cele de Avon? Nu sunt chiar de calitate, folosește pe cele de la Vichy pentru ten sensibil.
Se aplică fondul de ten și apoi se pudrează.
Pa, pa.

| adorciocolata a răspuns:

De obicei, trebuie sa folosesti si fond de ten si pudra si corector in acelasi timp, aplicand inainte de toate o crema. Dar daca ai sub 20 de ani nu folosi fond de ten sau pudra (mai ales daca aplici tone de fond de ten, cosurile se vor agrava). Mai degraba folosesti o crema coloranta (de la Nivea, de exemplu) sau un corector din comert. Uite aici corectoare daca vrei sa alegi ceva: http://www.produsecosmetice.ro/anticearcan__corector-c71.html
Gasesti si fonduri de ten si pudre, dar parerea mea este sa nu folosesti asa ceva. Sper ca te-am ajutat!

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Eu folosesc acum pudra, pentru ca imi place ca nu`mi mai luceste fata.
Mi-am comandat si un fond de ten calmant de la Avon pentru ca nu sunt multumita de cum acopera pudra.big grin

| dream95 a răspuns:

Hmm.de ce nu-ti iei un corector?
depinde ce pudra vrei si ce fond de ten?

| mihaelamiki96 a răspuns:

Buna! iti recomand sa folosesti un baton corector vezi ca au la oriflame si e 10 lei si e foarte bun, are o parte care calmeaza rosata cosurilor si o parte care le acopera.

| kaaaaarmen a răspuns:

In mod normal ar trebui sa le folosesti pe amandoua, cred ca stii si tu asta...totusi probabil nu vrei sa iti incarci tenul, iti recomand pudra pentru ca acopera mai bine, si in plus fondurile de ten de la avon sunt light...prea light si aproape k nu e nici o diferenta dupa ce le folosesti. Daca vrei totusi fond de ten ti le recomand pe cele de la maybelline-Affinitone, sunt de calitate si au preturi acceptabilehappy:X fundita?big grin