| ysabela21 a întrebat:

Buna!

Parul meu este prea gras si nu-mi place imi sta foarte urat cand il am asa. Eu fac baie sambata seara si se mentine curat (adica nu e gras) doar Duminica si Luni prima zi la scoala! Nu pot sa fac baie si in cursul saptamanii, deoarece mama nu ma lasa ca zice ca e prea frig si o sa racesc! Deci ce pot face dati-mi o idee ceva ...nu stiu ca nu mai suport sa am parul asa...mai ales sa apar in public cu el asa.sad

Fundita si vot. pentru cea mai buna idee!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate asa ceva.asa spunea si tata dar i-am spus ca trebuie sa fiu curata ca sunt fata si ma lasa sa fac baie pe cap acum mai des! dar explica-i cam asa "mama intelege si da`mi voie sa mai fac baie o data pe saptamana, martea sau miercurea, copii vor rade de mine ca ma vad cu parul "slinos" trebuie sa fiu ingrijita" si o sa iti dau si ceva sfaturi: 1. spala`te cu sampon cu citrice sau urzica 2.nu da cu mana murdara in par 3. spala piaptanul si peria de par la cateva zile! astea sunt esentiale:* sper ca te-am ajutat.imi dai funda?>big grin

8 răspunsuri:
| Giianna a răspuns:

Asa mi se intampla si mie. Dar eu cred ca e normal sa te speli de doua ori pe saptamana. Incearca sampon de urzica. Sau uite aici mai multe despre cum sa.ti ingrijesti parul: http://www.divahair.ro/......frumusete. Sper ca iti este de ajutor:x. Si apropo, daca ai parul cat de cat lung, poti sa.l tii si strans :)

| EmaS a răspuns:

Trebuie sa te speli pe cap cel putin de doua ori pe saptamana. Explica-i mamei tale ca pentru tine este important sa ai un aspect placut si curat.Incearca sa te speli pe cap seara si sa nu mai iesi din casa.Cu siguranta ca nu o sa racesti.

| anamaria_6986 a răspuns:

Incerca sampon de urzica asa cum a zis Giianna. poti sa iti dai in cursul saptamanii de 1, 2 ori cu ulei de masline nu foarte mult(ex.par mediu 2-3 picaturi-daca iti dai mult va devenii uleios). daca ai parul lung ai putea sa il tunzi(parul lung "mananca" din calciu) si uite si aici http://www.util21.ro/......r-gras.htm sper ca ti-am fost de ajutor...:)

| muffy1 a răspuns:

Pai in primul rand nu se spala parul doar o data pe saptamana, cel putin odata la 2 3 zile, la oricine devine uleios de sta cu el toata saptamana nespalat
si nu racesti ca ai facut baie, raceala o iei de altcineva care e bolnav, cu sau fara par spalat e la fel

| Adina77 a răspuns:

Mai sunt si mame din astea?
Nu-i normal, spala-te de cate ori este nevoie.

| iKaede a răspuns:

Paii, eu patesc identic. Dar, ma spal de 2 ori pe saptamana, prima data ma spal cu sapun de casa, ma limpezesc, apoi cu orice sampon, [eu ma spal cu Garnier Fructis de menta ], apoi, dupa ce imi limpezesc parul foarte foarte bine cu apa, nu folosesc balsam, folosesc otet. Adaugi otetul preferabil intr'un lighean cu apa. [ P.S! E mult mai bun otetul decat balsamul obisnuit ] Si nu iti face griji oh go on Pana a doua zi, mirosul otetului trece big grin. Mie nu mai mi se ingrasa parul. Sper ca te'am ajutat :*

| BruneTTe a răspuns:

Spala-te mai des, si eu ma spal de 2 ori pe saptamana, uneori si de 3 ori daca e nevoie.
Ti-as recomanda samponul Kerastase Divalent [previne ingrasarea parului] dar ma indoiesc ca mama ta ti-l va cumpara [ e mai scump].

| maddy989898 a răspuns:

Ce trebuie facut?

Baza tratamentului „anti" par gras consta intr-o samponare adaptata la tipul de par pe care il aveti sau o samponare ultra-blanda cu un PH neutru. Puteti sa va spalati pe cap de cate ori doriti, mai ales daca simtiti ca este nevoie, insa tinand cont de precautiile de a nu-l agresa.

Utilizati mici cantitati de produs bine diluat si spalati-va bine, fara insa sa insistati prea mult. Nu este bine sa exagerati caci nu veti face decat sa activati glandele sebacee care provoaca un exces de sebum, ceea ce duce la aparitia parului gras si a matretii grase.

De evitat:

- samponul special pentru bebelusi sau copii, foarte bland, insa cu un efect de ingrasare, de aceea nu este deloc adaptat tipului de piele a adolescentilor sau a adultilor;

- frictionarea cu putere a capului cu unghiile in timpul samponarii;

- doua spalari succesive, caci al doilea are efect decapant;

- apa la temperatura foarte ridicata;

- feonul cu temperatura mare tinut foarte aproape de radacinile firului de par;

Ce este indicat sa faceti:

- inainte de a va spala, masati-va usor scalpul, caci veti activa microcirculatia;

- ultima clatire faceti-o cu apa rece caci va veti tonifia parul si il veti face sa straluceasca (nu sa luceasca!);

- inainte de a va usca parul cu feonul, stergeti-l cu un prosop moale care va inlatura excesul de apa;

- temperatura feonului trebuie sa fie mica iar aparatul trebuie tinut la o distanta de minimum 15 cm si mai ales nu-l tineti niciodata mai mult de 15 secunde intr-o singura zona.

Radacini grase si varfuri uscate

Din cauza vopselurilor, a produselor pentru permanent, pentru decolorat sau a aparatelor de uscat foarte puternice, parul nu este destul de neted pentru a permite sebumului sa se intinda pe toata lungimea parului.

Pentru a-l ingriji:

- Aplicati o masca de argila absorbanta doar pentru radacini, in niciun caz pe lungimea firului de par.

- Spalati-va parul numai cu un sampon purificator.

- Hraniti-va lungimea si varfurile parului cu uleiuri si masti hidratante.

Par sanatos, este posibil!

In completarea ingrijirilor pe care le efectuati asupra parului, este indispensabil sa urmati cateva reguli de igiena a vietii: dormiti suficient, mancati echilibrat, iar o alimentatie bogata in legume verzi si fructe proaspete va ajuta sa eliminati toxinele din organism. Faceti cure pe baza de suplimente nutritionale anti-par gras, pe baza de amino-acizi, sulfati, zinc si vitamina B6, care actioneaza pe termen lung.