| rc41 a întrebat:

Buna poate cineva sa imi explice diferenta intre stilul victorian si stilul vintage?
Multumesc anticipat

1 răspuns:
| SaintBernard a răspuns:

Daca te referi la cel vestimentar, pai e o diferenta de cam un secol si jumatate in moda. Stilul victorian vine de la regina Angliei Victoria si se caracteriza prin multa aglomeratie si grandoare. Era prin 1830, coincidea cu curentul european in arta, Rococo, deci stilul Victorian era unul aristocratic, elegant. Femeile purtau rochii imense, cu cercuri, cu decolteu adanc, corset, diverse broderii si volane, rochiile erau de obicei foarte impopotonate.
Stilul vintage este caracteristic anilor 1960-1970, si e cam ce purtau bunicile noastre cand erau tinere. Rochii si fuste cam pana la genunchi sau jumatatea gambei, cu talie inalta, in cloche, cu gulere tunica, etc. Vintage e vechi, specific bunicilor noastre, Victorian e de epoca, aristocratic.