| Melisa223 a întrebat:

Buna, pot merge la croitorie sa cer sa imi faca niste blugi la fel ca alti blugi?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu au sabloane, dar au un metru de croitorie happy. Cu el masoara toate dimensiunile, si pot reproduce exact pantalonii dupa care copiaza noua pereche. E adevarat, cu un sablon, sau tipar, cum se zice in graiul croitorilor, e mult mai usor de facut, dar fara nu e imposibil, doar ca e mai mult de lucru. Eu am facut asa cu o pereche de pantaloni de costum, o amica de 17 ani cu un mare talent la croitorie mi-a facut una din cei mai buni pantaloni pe care i-am avut vreodata, si cand s-au uzat, am vrut sa ii copiez, si am reusit asta la un croitor.
Dar, cum am zis, mergi la croitor ca sa iti faci pe dimensiuni. Eu am avut nevoie de ei intr-un timp, avand inaltimea mare, dar acum, au mai aparut si dimensiuni mari, cei de la Decathlon ma salveaza mereu in acest sens, 2XXL de la ei are exact dimensiunile mele, la orice produs, asa cum un croitor le-ar face

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poti, la un croitor bun.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti merge sa ceri, dar te asigur ca nu vor iesi la fel, fiindca croitoria NU are calapoate si sabloane sa faca acei blugi si nu pot iesi la fel.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

happy Pai de aia merge, sa nu iasă la fel, sa ii faca pe dimensiunile lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

In 99% din cazuri nu ies la fel, fiindca croitoriile nu au sabloanele de la blugii respectivi, fiindca nu detin patentul acelui blug.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu au sabloane, dar au un metru de croitorie happy. Cu el masoara toate dimensiunile, si pot reproduce exact pantalonii dupa care copiaza noua pereche. E adevarat, cu un sablon, sau tipar, cum se zice in graiul croitorilor, e mult mai usor de facut, dar fara nu e imposibil, doar ca e mai mult de lucru. Eu am facut asa cu o pereche de pantaloni de costum, o amica de 17 ani cu un mare talent la croitorie mi-a facut una din cei mai buni pantaloni pe care i-am avut vreodata, si cand s-au uzat, am vrut sa ii copiez, si am reusit asta la un croitor.
Dar, cum am zis, mergi la croitor ca sa iti faci pe dimensiuni. Eu am avut nevoie de ei intr-un timp, avand inaltimea mare, dar acum, au mai aparut si dimensiuni mari, cei de la Decathlon ma salveaza mereu in acest sens, 2XXL de la ei are exact dimensiunile mele, la orice produs, asa cum un croitor le-ar face

| Vântulalb a răspuns:

Violeta!
Ce este un blug?
Cea ce noi numim si pronuntam "blugi" vine de la "BlueJeans" (in engleza ta!) si inseamna "pantaloni albastri". Dar "blug"?

| cristi202 a răspuns (pentru Vântulalb):

Blug e un jargon la noi pentru blugi, care e un jargon de la bluejeans. In traducere libera inseamna cum ai zis, pantaloni albastri, dar, de regula, oriunde in lume, desemneaza pantalonii creati din denim, tesatura din care sunt facuti blugii. Nu culoarea importa, cit materialul din care sunt facuti. E adevarat insa ca cei mai multi sunt albastri.

| Vântulalb a răspuns:

Da poti merge. Dar ca sa iasa la fel, e nevoie ca acel croitor sa fie foarte priceput daca nu e un model simplu. Incearca.