| Miina97 a întrebat:

Bună seara! În ultima perioada ma irit foarte tare pe picioare din cauza epilării cu lama. Eu am o piele foarte sensibila, mă exfoliez, folosesc lame de o buna calitate și toate astea în zadar. Credeți ca epilarea cu ceara ar fi o soluție mai buna?, căci momentan nu-mi permit vreo procedura de epilare definitiva.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Ok.Pot fi mai multe motive pentru care patesti asa:

=Ideea e ca trebuie sa te folosesti de curbura capului ca sa gasesti unghiul perfect. Daca unghiul nu e ok, atunci da, exista riscul sa te tai.

=Alta problema ar putea fi lamele, acestea fiind mai blande sau mai agresive (deci cu posibilitatea sa te tai mai usor/des) in functie de brand.Eu am de la Astra, foarte bune pentru incepatori.

=O alta posibilitate e ca ai pus gratarelul invers.Trebuie sa te asiguri ca e cu zimtii curbati catre lama, nu catre maner. - https://m.media-amazon.com/images/I/71ikLWhUGWL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg El te protejeaza ca sa nu te tai. Uite aici un tutorial https://youtu.be/g6NtlzeKRNY?t=253, iar la minutul 4:42, gratarelul e pus invers si persoana isi da seama de greseala mai incolo. La 6:25 explica cum sa il folosesti la unghi de 30 de grade.

=E posibil ca aparatul sa nu fie simetric si cand asamblezi cele 3 parti componente, lama sa stea stramb sau una din componente sa joace.Ideal e sa fie strans si sa nu se miste nimic cand le asamblezi.

Alte tutoriale cum sa il folosesti, poate sunt de folos. In romana nu am gasit prezentate de femei, dar sigur sunt unele facute de barbati care arata cum se barbieresc. :))

https://www.youtube.com/watch?v=0Evpi0HpfrY

https://youtu.be/DcZRRxP_2vY?t=439

Eu zic ca trebuie sa il pui perpendicular pe mana, la 90 de grade (cum arata aici 90 degress), apoi sa inclini capul in fata sau in spate, dupa curbura lui, pana cand simti ca lama atinge pielea, si acela este unghiul bun de 30 de grade cu care incepi. - https://www.boarandbadger.co.za/wp-content/uploads/Shaving-Guide.jpg
Si trebuie sa dai cu lama in directia de crestere a parului (de exemplu pentru picioare dai in jos). Cand te prinzi cum se face, poti da si contra directiei de crestere, pentru a taia cat mai precis (zona axilei sau zona intima sunt mai dificile un pic, deoarece parul creste in diferite directii, plus ca ai si diferite denivelari/curburi ale pielii, spre deosebire de maini/picioare).

Stiu ca pare foarte complicat, asa credeam si eu, dar acum ma bucur de decizie si nu ma mai intorc ever la prostiile alea de plastic, mai ales ca economisesc bani.

As putea intreba si cum ai ajuns sa cumperi un astfel de aparat de ras? Are ceva de-a face cu conceptul zero waste care devine popular si la noi?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Epilarea cu ceara calda este cea mai buna solutie de epilare, asta este deja arhicunoscut fiindca parul este smuls din radacina si creste mai incet, iar firul care creste nu inteapa si nu irita.

Rasul/barbieritul cu lama NU este epilare, ci taiere, radere a firului de par de la suprafata pielii, de aceea te iriti si creste atat de repede.

Ma rog, iritatia poate dispare daca ai grija sa te razi NUMAI de sus in jos, adica in sensul de crestere a firelor de par si atunci nu te vei mai intepa si nici irita.

Retine: rasul cu lama se face de sus in jos, adica pornind de la de la genunchi spre calcai si niciodata invers.

Nu uita de sapunirea picioarelor inainte de ras si clatirea lor foarte-foarte bine, dupa ras.

| dullcat a răspuns:

Buna. Cred ca ar fi mai util sa tratezi cauza, nu simptomele.Acele bubite apar dupa ras cu lama fiindca lamele sunt tocite si firul de par este rupt, nu taiat.La nivel microscopic ar arata ca un trunchi de arbore ciopartit cu toporul, in loc sa fie taiat drept. O taietura curata nu ar provoca iritatii.

Daca folosesti bic de unica folosinta cu 3-5 lame iti recomand sa treci la altceva (mai ales ca numarul acesta mare de lame agaseaza si pielea) : la varianta clasica din metal, cu cap fix si o singura lama. Eu am tot amanat sa cumpar de frica ca nu voi sti sa-l folosesc corect si ca ma voi taia.Dar acum regret ca nu am indraznit mai devreme.:)) Se curata si dezinfecteaza foarte usor, nu se infunda deloc cu par (indiferent de textura sau lungime) pana in masura in care sa te chinui sa-l cureti, deoarece capul are doar 3 componente care se pot desface si curata extrem de usor.

Lama se poate schimba cand doresti tu, restul este reutilizabil si nu provoaca inmultirea bacteriilor asa cum se intampla la cele de plastic, printre lamele carora niciodata nu pot curata eficient si raman fire de par.Am iesit mult mai ieftin pe termen lung decat cu cele de unica/medie folosinta si culoarea o ador! Mai sunt mai multe variante de la acest brand dar mie nuanta de roz cupru mi-a placut.

Ma iritam mereu la subrat si zona intima si nu mai e deloc cazul in prezent deoarece nu mai este nevoie sa insist cu lama de mai multe ori in acelasi loc, ci numai 1 data sau de 2 ori. Exista riscul sa te dai? Da, doar ca te prinzi usor de miscarea mainii si vor fi cel mult micro taieturi de cativa mm pana te obisnuiesti, nimic horror. Eu nu m-am taiat decat a 3-a oara, la genunchi, fiind pe graba. Petrec si mai putin in baie sa-mi fac rutina cu aparatul asta. E genial. Iar pielea nu se simte deloc asa uscata sau agasata ca inainte, si uneori nici nu e nevoie sa mai aplic nimic hidratant, cel putin nu asa de des ca inainte.

https://www.ecoptimist.ro/aparat-de-ras-clasic-metal-fara-suport-roz-bambaw

| Miina97 explică (pentru dullcat):

Mi-am achiziționat din dm exact la fel, oricâtă de puțină presiune aplic, mereu ma tai. sad

| Miina97 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult

| dullcat a răspuns (pentru Miina97):

Cu placere.Multumesc si eu pentru funda.

| dullcat a răspuns (pentru Miina97):

Ok.Pot fi mai multe motive pentru care patesti asa:

=Ideea e ca trebuie sa te folosesti de curbura capului ca sa gasesti unghiul perfect. Daca unghiul nu e ok, atunci da, exista riscul sa te tai.

=Alta problema ar putea fi lamele, acestea fiind mai blande sau mai agresive (deci cu posibilitatea sa te tai mai usor/des) in functie de brand.Eu am de la Astra, foarte bune pentru incepatori.

=O alta posibilitate e ca ai pus gratarelul invers.Trebuie sa te asiguri ca e cu zimtii curbati catre lama, nu catre maner. - https://m.media-amazon.com/images/I/71ikLWhUGWL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg El te protejeaza ca sa nu te tai. Uite aici un tutorial https://youtu.be/g6NtlzeKRNY?t=253, iar la minutul 4:42, gratarelul e pus invers si persoana isi da seama de greseala mai incolo. La 6:25 explica cum sa il folosesti la unghi de 30 de grade.

=E posibil ca aparatul sa nu fie simetric si cand asamblezi cele 3 parti componente, lama sa stea stramb sau una din componente sa joace.Ideal e sa fie strans si sa nu se miste nimic cand le asamblezi.

Alte tutoriale cum sa il folosesti, poate sunt de folos. In romana nu am gasit prezentate de femei, dar sigur sunt unele facute de barbati care arata cum se barbieresc. :))

https://www.youtube.com/watch?v=0Evpi0HpfrY

https://youtu.be/DcZRRxP_2vY?t=439

Eu zic ca trebuie sa il pui perpendicular pe mana, la 90 de grade (cum arata aici 90 degress), apoi sa inclini capul in fata sau in spate, dupa curbura lui, pana cand simti ca lama atinge pielea, si acela este unghiul bun de 30 de grade cu care incepi. - https://www.boarandbadger.co.za/wp-content/uploads/Shaving-Guide.jpg
Si trebuie sa dai cu lama in directia de crestere a parului (de exemplu pentru picioare dai in jos). Cand te prinzi cum se face, poti da si contra directiei de crestere, pentru a taia cat mai precis (zona axilei sau zona intima sunt mai dificile un pic, deoarece parul creste in diferite directii, plus ca ai si diferite denivelari/curburi ale pielii, spre deosebire de maini/picioare).

Stiu ca pare foarte complicat, asa credeam si eu, dar acum ma bucur de decizie si nu ma mai intorc ever la prostiile alea de plastic, mai ales ca economisesc bani.

As putea intreba si cum ai ajuns sa cumperi un astfel de aparat de ras? Are ceva de-a face cu conceptul zero waste care devine popular si la noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cu un epilator de ce nu încerci? E mult mai eficient decât oricare alta metodă.

| B3R34DY a răspuns:

Incearca epilarea cu zahar

| user1250 a răspuns:

Iti recomanda folosești creme epilatoare, nu o sa te mai irite și o sa fie mult mai ușor, eu îți zic sa cauți mai multe informații pe google