| Andreea301099 a întrebat:

Buna, stie cineva ce as putea sa fac pentru a scăpa de cojitele din zona nasului si a barbiei? Nu imi pot aplica fondul de ten si in niciun caz pudră deoarece se vede foarte urat, se vede foarte uscat si apar cojitele... imi dau cu crema hidratanta in fiecare zi dar nu ma ajuta cu nimic

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ti se descuameaza tenul de la schimbarile de temperatura din ultimul timp sau din cauza unei rutine de ingrijire care contine produse cu ingrediente inadecvate. ( parfum, alcool, iritanti ) De cat timp ti se descuameaza tenul? Ai adaugat in ultimul timp produse noi in rutina tenului? Ce crema hidratanta folosesti?

Cea mai buna si blanda metoda pentru exfoliere mi se pare folosirea unui prosop moale si umezit, executand miscari blande circulare, pe tenul ud pe care s-a aplicat si un produs de curatare.
Nu trebuie sa-ti cumperi un scrub, poti sa amesteci particule abrazive ( zahar pudra, malai, bicarbonat ) cu un gel pentru curatarea tenului, ulei sau miere - nu trebuie sa freci agresiv tenul ca sa nu se ajunga la iritarea lui.

Dupa exfolierea tenului aplica o crema hidratanta.

Poti sa folosesti crema dermoreparatoare de la Gerovital sau Bioderma Sensibio Light. Prima este mai emolienta, repara rapid tenul si la inceput este lipicioasa, aceasta senzatie dispare in decurs de 30-60 de minute ( asta in cazul unui ten uscat sau normal, pe un ten mixt sau gras e posibil sa lase tenul uleios/gras si sa fie nevoie sa indepartezi dupa o ora excesul cu un servetel ), iar a doua are o textura usoara, se absoarbe in 5 minute, nu se simte pe ten dar nu repara tenul la fel de repede ca cea de la Gerovital. Ambele sunt formulate corect si nu contin iritanti.
https://www.farmec.ro/produse/ten/crema-dermoreparatoare-429.html
https://www.farmaciadepenet.ro/......-40ml.html

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Poti folosi produse de exfoliere din farmacii sau chiar facut acasa.Si eu m-am confruntat cu problema aceasta si am rezolvat-o.Meriti"a doua sansa"

| iknweverything a răspuns:

Ai încercat sa iti faci exfoliere regulat?