| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Am 11 ani si am mare nevoie de ajutorul vostru si o sa apreciez orice sfat care ma ajuta. Au inceput sa imi apara cosuri pe frunte dintre care 1-2 sunt rosi(ca le-am zgarmanat eu) si mai multe de culoarea pielii care nu ies la vedere.Banuiesc ca acele cosurii de culoarea pielii vor devenii rosi la un moment datsad Imi puteti da niste sfaturi? Eu ma spal zilnic cu un sapun de la Nivea :clean deeper care are o substanta contra aparitilor cosurilor, darCUM SCAP DE COSURILE DE PE FRUNTE? Accept orice sfat de la cine a mai avut astfel de probleme, dar prefenr trucurile naturiste. Multumesc mult >anticipat

Răspuns Câştigător
| petrica1111 a răspuns:

Te ajut cu placere, stiu cum e.Eu am scapat in 4 zile dandu-ma cu miere in care am pus morcov maruntit.Deci te dai cu mierea aceea cu morcovi si stai asa o ora. de 2 ori pe zi in fiecare zi. o sa observi o schimbare din prima zi. o sa se usuce cosurile. da-te cateva zile si o sa vezzi ca functioneaza. funda? e si metoda naturalawinking

7 răspunsuri:
| Daviiiiiid a răspuns:

Poi prima optiune e DERMATOLOGUL.el va sti cel mai bine ce e bun si ce nu.
Apo poti incerca niste solutii sau creme.de ex.am avut si eu niste puncte negre pe nas.iar sora mea mi-a comandat ceva cutiuta, mica, roz.de la. ceva farbrica gen AVON dar nu e se cheama" ORIFLAME" cred. da stiu ca e ceva cu O.si in 5 zile mi-au disparut toate punctele.mai erau ici-colo cateva. Sper ca te-am ajutathappy

| TiaFCRB a răspuns:

Pai poti folosi niste creme dar trebuie sa iti dai in fiecare seara sau daca ai breton prindetil ca sa respire fruntea... Poti sa te dai si cu malai in apa odata la 1 sptamana ...SUCCES!

| AnAnGeLWiThOuTnAmE a răspuns:

Eu am avut o gramada de cosuri pe frunte si am citit undeva ca usturoiul e bun pentru asta. taiam in jumatate in fiecare seara un catel de usturoi si frecam zonele in care aveam cosuri.tratamentul e de durata cam 2 saptamani dar apoi te vei bucura de un ten fara cosuri.dar asta nu inseamna ca scap definitiv de cosuri.nici nu ai cum deoarece acum incepi sa te dezvolti. sper ca te-am ajutat.bafta

| Innovation a răspuns:

Pai si mie imi mai apar cosuri si folosesc tarate pentru curatarea tenului si da roade.Cand iti faci baie, mai pe la sfarsit iei niste tarate si te freci cu ele pe fata.La mine merge. Sper ca te-am ajutat!

| unknownk a răspuns:

Incearca Retin A!

| MarryBlue a răspuns:

Buna Maria! in primul rand ca sa te ajut trebuie sa stiu daca ai breton sau iti ti parul pe fata... pentu ca daca da?! ar trebui sa stii ca parul tinut in ochii si pe fata favorizeaza aparitia cosurilor, dar in primul rad cosurile sunt ceva specific varstei tale deoarece apar cam acum si sunt legate de schimbarile sexulae din corpul tau, insa...ca sa eviti cosurile trebuie sa ev dsiti iti mai pui foarte des mana pe fata si sa nu iti ti parul pe fata, iar, ca sa scapi de cosuri trebuie sa consulti un dermatolog saaau cauta pe net remedii pentru cosurihappycel mai bine.Dar nu face o mare tragedie din asta pentru ca o sa treaca cu timpul si (daca ai putine cosuri)lumea nici n-o sa le ia in considerarewinking.Dar nu mai "zgarma" (cum zici tu) cosurile pentru ca pot ramane semne. Sper ca ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele mai eficiente tratamente naturiste impotriva cosurilor sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.Ideal ar fi ca acestea sa fie aplicate de doua ori pe zi: seara, inainte de culcare(si le lasi sa actioneze pana a doua zi)si dimineata, dupa curatarea fetei.In schimb, rezultatele depind de fiecare tip de ten in parte.Va aparea o senzatie de usturime sau de mancarime, dar este cat se poate de normal.Numai bine.