| Alexandrutssa a întrebat:

Am 14 ani, 1.63 si 60-61 kg. Sunt grasa x_x! Eu am ore de la 1 la 6. Avand in vedere ca dimineata nu prea mananc. ce as putea sa-mi iau la scoala, ceva consistent dar sa nu ingrase? Ca mananc mult si sunt si pofticioasa. Ajutati.maa va rog ca numai ma suport. si un regim nu pot sa tin. Sunt grasa la burta, solduri si la picioare doar sus ca jos le am sticks.uri laughing)). Va multumesc

7 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna!
Incearca sa manancii mai sanatos. Ia-ti la scoala fructe sau yaurt, suc de fructe NATURAL sau apa. Evita sucurile cu euri gen Cola, Fanta, etc... Incearca dimineata dupa de te-ai trezit sa faci o mica incalzire, macar 10 minute. Seara fa la fel (cauta pe youtube "exercitii pentru picioare/burta/.". Concluzionand, mananca sanatos, putin si bun, fa mult sport si o sa vezi ca vei slabi. Atentie! Eu am avut aceeasi problema, dar am slabit facand exercitii. NU recurge la actiuni drastice gen sa-ti bagi degetul pe gat si sa vomiti! NU incerca sa slabesti foarte mult fiindca apoi pot aparea probleme de sanatate. Sa nu lasi niciodata exercitiile fizice pe alta data! Odata ce ajungi la greutatea ideala, incearca sa te mentii :*.
Suceees!>big grin

| Alexandrutssa explică (pentru Konata):

Sucuri rare ori beau. apa imi iau in fiecare zii o sticla. si totusi mi.e rusine sa-mi iau iaurt. ca oricum am o problema cu un coleg rade de mine cand mananc si cand rad. si ce fructe sa-mi iau? Nu prea imi tin de foame. mersii oricum :*

| Konata a răspuns (pentru Alexandrutssa):

O sa vezi ca merele o sa-ti taie pifta de mancare happy inceatca si bananele, kiwi, mandarine, etc. :*

| bumtzbumtz a răspuns:

Pai in primul rand te sfatuiesc sa te mai abtii, sa nu mai fii pofticioasa.
Si in al 2-lea rand te-as sfatui sa-ti iei si tu fructe la scoala.

| DolceChrs a răspuns:

Greutatea normală pentru tine ar fi de 53-54 kg.
dimineața este indicat să mănânci, măcar pe la 9, 2 ouă fierte, un iaurt. și un fruct, două.
înainte să pleci la școală să mănânci din nou ceva sănătos, de exemplu. niște legume fierte cu o bucată de carne slabă lângă.
la școală poți lua 2 mere, niște mandarine. o portocală sau un iaurt de băut ( activia. sau orice altă marcă, de preferat cu 0, 1 % grăsime )
încearcă să nu mănânci după ora 7-8, așa că, cum ajungi acasă mănânci ceva ( o rogi pe mama ta să îți facă o supă. )
încearcă să faci și vreo 15 minute de sport pe zi + 2 L DE APĂ, obligatoriu!
o să se cunoască rezultate după 2-3 săptămâni. îți zic asta pentru că și eu sunt la regim, dar ceva mai drastic.
și trebuie să ai și ambiție.
succes :*

| VladHelp a răspuns:

Un iaurt pe zi. Simplu, si renunta la ciocolata si chipsuri. Dupa o ora nici nu iti amintesti ca le-ai mancat.

| AlexandraPink a răspuns:

Abtine-te de la mancare si FA SPORT!