| alexandraplay a întrebat:

Am o colega care are o prietena care stie un site unde afla ce culoare se poarta in ziua respectiva dar fata aia nu vrea sa ii dea site-ul colegei mele stiti site-ul v-as fii mare recunascatoare si am sa pun ca utilizatorul lunii cel care stie dar o sa dau si funda oricum va multumesc maxim

2 răspunsuri:
| kscorpio a răspuns:

Www.astrocafe.ro//articol-culorile_care_ne_inspira_in_fiecare_zi

sau astea care coincid cat de cat cu site-ul dar nu intr-u totul, dar merg niste combinatii intre ele:

Culorile asociate planetelor (deci si zilelor saptamanii) sunt:

DUMINICA- "planeta" SOARE si culoarea PORTOCALIE (Oranj)
SOARELE - are drept culoare portocaliul, metalul sau este aurulul, piatra pretioasa este diamantul. Soarele guverneaza Zodia Leului, Casa a V-a, si ziua de duminica. Este o Planeta Masculina, deci pozitiva. Calitatile pe care le genereaza sunt spiritul de sinteza si organizare, generozitate si entuziasmul. Defectele pe care le provoaca Soarele sunt orgoliu, furia, tirania, egoismul.
PORTOCALIUL: nu este o vibratie obisnuita, planetara, ci apartine unei singure stele. Calitatea ei o folosim pentru momentele de maxima spiritualitate, de meditatie. Cand incepem un ciclu de sapte zile sau o saptamana trebuie sa realizam SURYA, salutul Soarelui, cu fata spre Est. Momente de creatie, libertate, educatie, si mai ales voie buna.
LUNI- "planeta" LUNA si culoarea VERDE
LUNA - are drept culoare verdele, metalul sau este argintul, smaraldul, sau perla. Guverneezaza Zodia Cancerului si Casa a IV-a, precum si ziua de luni. Este o Planeta Feminina, negativa, simbolizand astfel principiul feminin, familia, sufletul, misterul, sanatatea, jocurile, banii, caminul, parintii, adaptarea, intuitia, istoria, si romantismul.
VERDE: are doua nuante, una pentru tratarea bolilor si cealalta pentru aspecte financiare de mare clasa. De altfel americanii au sesizat ambele aspecte, folosind halate verzi la medici si in domeniul financiar bancnota verde pentru dolar.
MARTI- planeta MARTE si culoarea ROSIE
MARTE - are drept culoare rosul, metalul sau este fierul, iar piatra este ametistul. Guverneaza Zodia Berbecului, Casele i si VIII si ziua de marti. Planeta Masculina ce simbolizeaza actiunea, curajul, forta, vitalitatea, instinctul. Ca si calitati: curaj, dinamism, practic, strategic, capacitate de instruire a oamenilor. Defecte: brutalitate, gelozie, razbunare, nervozitate.
ROSU: energetic, dinamic, sportiv, militare, mobilizator, corespunde curentului respirator Pingala sau nara dreapta, masculina. Atentie insa, la este riscanta considerarea exagerata a energiei fara antrenament prea mult.
MIERCURI- planera MERCUR si culoarea VIOLETA
MERCUR - are drept culoare violetul, metalul mercur, piatra pretioasa opalul. Guverneaza Zodia Gemenilor si Zodia Fecioarei, Casa a III-a si a VI-a, precum si ziua de miercuri. Este o Planeta neutra, simbolizand astfel, tineretea, comunicarea, fratii, surorile, vecinii, literatura, studiul, constientul, rationalul, invatamantul. Calitatile pe care le genereaza sunt inteligenta, spiritul stiintific, elocventa, diplomatia. Defectele: agitatia, siretenia, minciuna, criticul.
VIOLETUL: comertul, scrierea corespondentei, telefoane, discursuri, calcule financiare, socoteli, afaceri, aspecte intelectuale.
JOI- planeta JUPITER si culoarea ALBASTRA (Bleu)
JUPITER - are drept culoare albastrul, ca si metal cositorul, iar piatra turcoazul, granatul. Guverneaza Zodia Sagetatorului, Casele IX si XII, precum si ziua de joi. Planeta Masculina, simbolizeaza justitia, religia, filosofia, belsugul, generozitatea, bogatia. Calitatile pe care le genereaza sunt: intelepciunea, bunul simt, respectul, umanismul si sacrificiul. Defectele sunt: lacomie, idealism.
ALBASTRU: aproape de spiritualitatea portocaliului, se stie ca Jupiter va deveni o Stea in viitor; corespunde ethericului sau respiratiei pe Ida, fiind culoarea albastra a acestui curent etheric; jovialitate, bun-simt, dorinte de prietenie, adoratie si glorificarea vietii divine.
VINERI- planeta VENUS si culoarea GALBENA
VENUS - are drept culoare galbenul, metalul este cuprul iar piatra este agata sau smaraldul. Guverneaza Zodiile Taur si Balanta, Casele ii si VII, precum si ziua de vineri. Planeta Feminina ce simbolizeaza dragoste, frumusete, arta, cultura, lux, tandrete. Ca si calitati: amabilitate, bland ete, talent artistic, bun gust, atractia fizica. Defecte: gelozie, indoielnic, nepasare.
GALBENUL: corespunde cu esteticul, libidoul, momentul de tandrete, entime, ascultarea muzicii, un moment de regasire si de reconciliere.
SAMBATA- planeta SATURN si culoarea INDIGO
SATURN - are drept culoare indigoul, ca metal plumbul, ca piatra pretioasa, onixul alb. Guverneaza Zodia Capricorn, Casele X si XI precum si ziua de sambata. Planeta Masculina, simbolizeaza, batranete, savant, pesismism, stabilitate, melancolie, timp, seriozitate. Calitatile: spiritul practic, siguranta, rabdare, seriozitate, diplomatie, bune maniere. Defecte: incapatanare, pesimism, razbunare,.
INDIGO: moment deosebit prin strategie, tactica, diplomatie, decizii si precizari clare, de coerenta maxima. Dar atentie, Saturn nu comenteaza, nu tine cont de nici un sentiment, este impersonal; prin experienta, pe ora vom invata sa fim mai atenti si mai ageri.

| alexandraplay explică:

Mai poate raspunde si alt cineva va rog este doar un raspuns aici? haideti trebuie sa stiti