| mihaela155 a întrebat:

Am o intrebare puteti sa imi spune-ti si mie pe profilul mate-info, filologie si siinte ale naturi ce materi sunt la liceeu?:* Funda cine imi da mai multe detalii!:*

Răspuns Câştigător
| Alecsandra95 a răspuns:

Mate-info:
Matematica (4 ore), Romana (4 ore), Fizica (3 ore), Chimie ( 2 ore), Biologie (2 ore), Limbi straine (cate 2 ore), Logica, Istorie, Geografie, Religie, Educatie fizica ( cate o ora), Muzica si Desen ( ca in clasa a opta, odata la 2 saptamani). Special am lasat orele de info la sfarsit. TIC vei avea 2 ore/ saptamana, iar Info 4 ore/saptamana.
Stiinte ale naturii:
4 ore de matematica pe saptamana(M 2)
1 ora informatica
2 TIC(Tehnologia informatiei si comunicarii)
2 ore de biologie
3 ore de fizica
2 de chimie.Astea sunt materiile care le faci sigur pentru profil real.Bineinteles ca mai sunt si celelalte: 4 ore de romana, 2 de engleza, 2 de franceza, logica, geografie(1 ora), istorie(1 ora).Dai teza obligatoriu la romana si matematica si iti alegi 2 dintre:fizica, chimie si biologie.
Filologie:
4 ore de romana, 2 de mate, 2 de latina, 1 de fizica, chimie, biologie, 2 de sport, 4 de engleza [ profil intensiv engleza :d ], 2 de franceza, 2 de logica si argumentare, 2 de istorie, 2 de geografie, 1 de muzica, 1 de desen, 1 de religie, 1 de tic.
- Astea sunt orele pentru clasa a 9-a.
Sper ca te-am ajutat! happy

6 răspunsuri:
| vintageheart a răspuns:

Daca nu stii ce te vei face in viata, atunci alege stiinte ale naturii. Toate materiile sunt respectate ( mai putin isto si geogra, avem doar o ora pe saptamana)

Mate-info merita sa faci daca vrei sa mergi mai departe in domeniul informaticii. Matematica este mult mai grea la mate-info decat la stiinte ale naturii, sa nu mai zic de info...

Filologia este printre cele mai usoare profile. Se pune accent pe romana, limbi, isto. Multi de la filo imi spun ca e lejer, ca stiintele reale sunt total ignoratelaughing.

Duminica placuta! happy

| XkkOOjs a răspuns:

Eu stiu doar la mate-info, ca sunt la acest profil. Faci in plus fata de generala informatica, tic si logica. Orele de desen si muzica se fac o data pe saptamana, 5 ore de mate pe saptamana. Tezele se dau la informatica, romana, mate si la alegere chimie, fizica sau biologie.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

La mate-info ai vreo 4 ore de info si mate...
Se bazeaza mai mult pe orele profilului, nu e cine stie ce.

| AikkoxD a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

4 ore de info şi mate? Mă laşi mă?
Într-a 9-a aveam 6 ore de mate + 3 de info.
Apoi nr orelor a început să crească...şi să tot crească...

| Trynda a răspuns:

Pana intr-a 10a sunt orele la fel. In a11a se diferentiaza. La mate info ai vreo 5 ore de informatica si 5 de mate si 4 de romana. In rest ai cate o ora din fiecare. Nu se mai face desen si muzica.

La filologie din a11a faceti 5 ore de romana, latina cred ca 2 ore, limbi straine cate 2-3 din fiecare, depinde de liceu.

La bio chimie o sa faci fizica, chimie, biologie, romana, mate, engleza, franceza. Mai de toate. Dar ai 4 ore de mate si 4 de rom.

| alexsok a răspuns:

Eu sunt la mate info si uite ce ore avem : mate, romana, engleza,franceza, bio, chimie,fizica, religie,desen, muzica, sport, geografie,istorie, tic, informatica,logica (dai teza la mate, romana si mai ai de ales intre bio, fizica si chimie) la filo ai aceleas ore in afara de informatica si dai teza la romana, mate, latina si engleza sau franceza depinde ce alegi si de ales intre bio, fizica, chimie iar la stiintele naturi e cam al fel ca la filologie sper ca te-am ajutat