| Larisuk128 a întrebat:

Am parul mare pe picioare si pe maini. Nu vreau sa-l epilez pentru ca va creste mai repede. Ce sa fac? (am 12 ani).

13 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Epilează-te cu ceară sau cu epilatorul. O să crească mai rar, cam la 3-4 săptămâni.

| raluk27 a răspuns:

Daca te epilezi numai cu ceara sau cu aparat (deci tot ce inseamna smuls de la radacina), nu iti va creste mai repede, din contra, in timp firul o sa devina mai subtire si parul o sa se rareasca. Plus ca iti creste mai greu, intre epilari.
Nu iti recomand crema. Daca o folosesti, se indeseste.
O alta varianta ar fi decolorarea cu apa oxigenata, dar chiar si blond, se vede aiurea.

| Kyrie a răspuns:

Nu exista miracole la subiectul asta, asa vei ramane happy

Răspuns utilizator avertizat
| patricia1999 a răspuns:

Buna!

Acestea sunt cele mai folosite metode de depilare :

. Depilarea cu ceara calda
. Depilarea cu zahar
. Benzile depilatoare
. Cremele depilatoare
. Epilatoarele electrice
. Smulgerea cu penseta
. Depilarea cu lama de ras

Cel mai indicat mod de a scapa de parul nedorit de pe picioare este depilarea cu ceara calda sau cu zahar, benzile depilatoare si epilatoare electrice, insa daca persoana in cauza este sensibila la durere, cele mai recomandate metode ar fi cremele depilatoare si epilarea cu lama de ras.
Daca firul de par este smuls din radacina ( ceara calda, benzile depilatoare, depilarea cu ceara si aparatele electrice ) pielea ramane fina aproximativ 3-4 saptamani, insa din pacate acest lucru nu este valabil si in cazul cremei depilatoare sau a lamei de ras, in cazul acestora firul de par incepe sa creasca destul de repede, fiind nevoie de o noua interventie si dupa 2-3 zile... singurul avantaj fiind lipsa durerii!
Pentru depilarea mainilor in nici un caz nu folosi lama de ras sau crema depilatoare ( firul de par va creste mai gros, mai des si mai aspru ), singura solutie pentru indepartarea parului din aceasta zona sunt ceara calda, benzile depilatoare, epilarea cu zahar sau aparatele electrice )

Sper ca te-am ajutat!

Pentru mai multe informatii despre metode de epilare, poti vizita acest site :

- http://manie.ro/epilarea-un-razboi-pe-care-l-pierd-mereu/

Multa bfta! :)

| BlackStar27 a răspuns:

Poti cumpara crema epilatoare.
Pui crema pe maini si picioare, lasi vreo 8-10 min., apoi stergi cu ceva dupa care te speli.
Bafta!

| msweety a răspuns:

Nu iti recomand crema sau lama. ceara e cea mai buna, dureros dar da rezultate, firul de par se rareste si se subtiaza

| Corina_5887 a răspuns:

La un moment dat tot te vei epila. Daca astepti sa mai cresti un an sau doi nu inseamna ca parul iti va creste mai incet. Epileaza-te cu ceara, este cel mai putin dureros si iti va creste foarte incet si mai subtire decat daca te epilezi cu lama sau crema. Nu exista o varsta anume pentru epilat pentru ca fiecare organism se dezvolta diferit de la persoana la persoana.

| Oniiiiiiiiiiiiiiiiiis a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, doar ca am 13.nu stiu ce sa spun:de epilat nu poti.zic ca esti prea mica..totusi n-ai ce face
asta-i viata
mai asteapta sa cresti 1 an sau 2 si te poti epila big grin

| PrYnTzZeSicCa a răspuns:

Daca il epilezi (epilatul inseamna smulgerea firelor de par) nu o sa creasca repede...fac si eu asta, sunt in aceeasi situatie ca tine, si daca folosesti un aparat bun, parul va incepe sa creasca cam in 2-3 saptamana, deci..eu zic ca merita sa iti acorzi jumatate de ora odata la 2 saptamani pentru epilare, decat sa te simti jenata de acest aspectwinking

| TheGalusca a răspuns:

Eu am 13 ani :d si am inceput sa ma epilez pe picioare de la varsta de 12 ani.Mie imi creste dupa 3 saptamani.Eu zic ca ai putea sa incepi sa te epilezi cu cat ca la inceput o sa te doara putin dar apoi o sa te obisnuiesti, parerea mea.
Funda?

| Alinganea17 a răspuns:

TE faci cu masina de tuns eu asa faclaughing

| Tudose_Mihaela_1989 a răspuns:

Te poti epila cu zahar, poti sa cauti pe net mai multe detalii