| Esmeraldaa a întrebat:

am si eu o intrebare, vopseaua de par arde parul? am mai auzit ca nu ar fi chiar asa periculoasa odata ce ai inceput sa o folosesti.Ma vopsesc cam o data la 2 luni.si vroiam sa stiu daca este bine sau rau? adica imi distrug parul daca il vopsesc in continuare? folosesc lond*a si mentionez ca sunt bruneta.imi fac mereu masti de parul,sau folosesc din comert, plus ca imi iau varfurile periodic. dati-mi sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Pai tu esti bruneta, vopseaua asta nu dauneaza asa mult parului, din contra cred ca il protejeaza intr-un fel, il ingroasa si il face mai puternic.
Eu mi-am deschis parul cu 4 nuante si decolorantul din vopsea l-a subtiat,dar nu pare asa deteriorat,folosesc masti,ser pentru varfuri(si e chiar bun, nu mai trebuie sa ma tund des), placa destul de des si parul meu arata normal, uneori nici nu zici ca e vopsit.
Nu-ti distrugi parul, dar foloseste produse pentru mentinerea culorii si eventual sa-l vopsesti la radacini cand cresc(asa fac eu si restul parului nu e afectat).

4 răspunsuri:
| diwa a răspuns:

Distruge parul in timp. Eu am fost roscata 4 ani si ma faceam o data la 1 luna jumate. Eu am parul foarte-foarte des, dar dupa acesti 4 ani, ramasesem doar cu 3 fire de par in cap. Si a trebuit sa ma tund destul de scurt, eu avand parul aproape pana la fund, sa nu ma mai vopsesc si sa aplic masti in prostie. Norocul meu a fost ca s-a regenerat total, iar eu vazand ca s-a regenerat, anul trecut m-am facut iar roscata (vopsindu-ma o data la 3 luni de data asta ), iar acum, dupa 1 an, am revenit din nou la culoarea naturala, deoarece mai e doar pe jumate des cat era inainte si in tot acest timp mi-am taiat varfurile si am folosit masti. Poti doar incetini procesul de deteriorare, dar nu-l poti opri si nu poti scapa de el. Ar mai fi 2 variante care teajuta sa-l incetinesti f mult (eu nu le-am aplicat de lene) : uleiul de ricin la radacini, sa stai o noaptea cu el in par si a 2a zi dimineata sa te speli si serul de la Gerovital cu petrol, e un fel de masca, dar se numeste ser, trebuie sa stai 4 ore cu el in par, dupa care sa te speli. De asemenea, poti folosi gama de la Kallos care e pentru regenerare si par foarte deteriorat si e foarte buna : samponul cu placenta (e cel roz) si masca cu placenta (tot roz, stai aprox 30 de min cu ea in par). Si incearca sa folosesti cat mai putin foehn-ul si placa de intins parul. Multa bafta!

| Angie12 a răspuns:

Din cate stiu eu... nu arde parul, dar acum depinde cum este vopseaua pe care o folosesti. Eu n-am auzit de lond*a, dar stiu ca daca iti dai cu vopsea pe par poti orbi. In calitate de medic ti-as recomanda sa nu o mai folosesti, pentru ca te poti imbolnavi la ochii foarte rau! Acum daca esti proaspat vopsita ar fi bine sa te tunzi scurt si sa-ti lasi parul sa creasca natural asa cum e. Sigur arati tu frumos chiar si fara vopsea. Poti sa-mi dai funda, te rog?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Angie12):

"In calitate de medic" laughingdu-te si fa-ti temele si nu mai scrie prostii aici, daca nu te-ai vopsit niciodata nu cred ca iti permiti sa dai sfaturi si mai ales sa spui asemenea aberatii pentru o amarata de funda.

| Esmeraldaa explică (pentru Bondarel99):

Multumesc pentru sfaturi.Si eu am auzit ca vopseaua protejeaza parul si il ingroasa sau il umple cum s-ar zice.dar vroiam sa ma conving si de la voihappy si eu folosesc placa de par des.dar dupa cum am zis folosesc masti de par, si intotdeauna aplic ulei de protectie inainte. apropo de uleiul de ricin chiar il folosesc destul de des! mersi

| Bondarel99 a răspuns (pentru Angie12):

Pai tu esti bruneta, vopseaua asta nu dauneaza asa mult parului, din contra cred ca il protejeaza intr-un fel, il ingroasa si il face mai puternic.
Eu mi-am deschis parul cu 4 nuante si decolorantul din vopsea l-a subtiat,dar nu pare asa deteriorat,folosesc masti,ser pentru varfuri(si e chiar bun, nu mai trebuie sa ma tund des), placa destul de des si parul meu arata normal, uneori nici nu zici ca e vopsit.
Nu-ti distrugi parul, dar foloseste produse pentru mentinerea culorii si eventual sa-l vopsesti la radacini cand cresc(asa fac eu si restul parului nu e afectat).