| PufuleteDulce a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o problema cum pot scapa de vergeturi am auzit de la foarte multi ca poti scapa de ele doar cu operatie

Răspuns Câştigător
| AddaAndra01 a răspuns:

Buna! Eu am 13 ani si am fost un pic cam plinuta ma gandesc pentru varsta mea, dar am slabit foarte repede fiindca am avut niste probleme de familie. Si mie mi-au aparut vergeturi, nici nu ma gandesc sa fac operatie asa ca am incercat sa le tratez cat de cat, dar nu i totalitate cu niste creme.
Vergeturile sunt leziuni ale pielii ca rezultat al deteriorarii si ruperii fibrelor elastice si a reducerii sintezei colagenului pe suprafata tesutului cutanat unde se gasesc. Vergeturile sunt de obicei leziuni liniare, care urmaresc conturul liniilor de contractie a pielii cu aspect alb-sidefiu pana la roz- violaceu. Apar cu preponderenta pe partea superioara a bratelor, pe sani, abdomen, fese, solduri, gambe.

Cum apar vergeturile?

Principalul factor in formarea vergeturilor este indubitabil orice schimbare brusca a volumului corporal, indiferent daca este sau nu aparuta la pubertate, datorita unui regim alimentar drastic sau in timpul sarcinii. Exista de asemea, circumstante mai putin frecvente ce conduc la aparitia acestui fenomen : o disfunctie a glandei corticosuprarenale ce produce hormonii de stres, tratamentul prelungit cu creme ce contin corticosteroizi( folositi frecvent la tratarea bolilor cum ar fi eczema, psoriazis) sau factori genetici.

Cum poate fi prevenita aparitia lor?

1. Evitarea ingrasarii si slabirii bruste;
2. Evitarea corticosteroizilor;
3. Folosirea cremelor si lotiunilor cu rol de imbunatatire a concentratiei de colagen si elastina din piele, de hidratare si hranire;
4. O alimentatie corecta, cu toate vitaminele si mineralele necesare.

Metode de tratament

Avand in vedere problemele de estetica ridicate de vergeturi s-au cautat multe solutii pentru indepartarea lor odata aparute. Din pacate putine tratamente anti vergeturi se dovedesc eficiente. Printre acestea se numara:

1. Operatia estetica. Metoda este eficienta pe suprafete mici su nu face nimic sa previna aparitia unora noi.

2. Tratamentul laser. Are efect in prima faza cand abia au aparut. Se distruge practic tesutul cu raza laser, aceasta refacandu-se intr-o forma mai apropiata de normal. Sunt necesare sedinte succesive pentru a avea rezultate notabile.

3. Ultrasunetele, se pare ca ajuta la refacerea intr-o oarecare masura a fibrelor conjunctive din piele.

4. Razele ulrarviolete. Expunerea la razele ultraviolete grabeste cicatrizarea-albirea si in acelasi timp uniformizeaza culoare pielii, facandu-le mai putin vizibile.

5. Tratamet corporal in cabinetele de estetica. Acesta are rolul de a activa regenerarea celulara si a componentelor responsabile de elasticitatea pielii pentru prevenirea aparitiei si/sau reducerea vergeturilor deja formate. Trebuie urmat un tratament intens de 3-4 ori pe saptamana.

6. Diferite creme si lotiuni. Acestea isi propun prin aplicarea locala refacerea intr-o oarecare masura a tesutului. Contin de obicei : alantoina, acid glicolic, vitamine A, E, proteine naturale, collagen, elastina, aloe vera, alfa hidroxi-acizi.
P.S:eu am folosit CREMA ANTIVERGETURI, CU COLAGEN SI ELASTINA

5 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Sunt "n" creme si solutii.
Exprimarea nu o fi cea mai indicata, dar te poti masa cu zatul de la cafea pana se inroseste, rezultatele nu apar imediat, ci in timp, insa APAR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Din pacate nu se poate scapa de ele, decat cu operatie laser.
Te pup!

| KTAleen a răspuns:

Depinde cat de vechi sunt!
Mai bine mergi la un dermatolog inainte sa te adresezi unui cabinet privat unde sa te jupoaie de bani pentru trat. laser, sau nu stiu ce creme "minune"...

| inscriereoriflame a răspuns:

Produsul acesta a facut minuni la mai multe prietene de'ale mele.
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=18434
Este o crema foarte buna. Citeste de pe link-ul pe care ti l-am dat si te vei convinge. Crema impotriva vergeturilor Perfect Body este un produs performant, extrem de apreciat. Are si rol de diminuare dar si de prevenire a vergeturilor. Sunt foarte multe pareri bune, pentru ca a dat rezultate foarte bune in multe cazuri. O recomand cu incredere. Ca sa o cumperi la pret redus cu discount de 23-40% trebuie sa te inregistrezi ca client direct Oriflame. Te poti inregistra aici gratuit: http://inscriereorif.no-ip.org/formular%20inscriere%20oriflame.html Sper ca te-am ajutat. Succes!

| chaserpixie a răspuns:

Cred ca exista creme.