| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a întrebat:

Buna TPU.As dori multe idei noi de facut parul+explicatii... dau fundita pentru cele mai multe si cele mai bune.Ms amticipat:*

Răspuns Câştigător
| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Parul este podoaba noastra cu care ne putem mandri, sau ne putem rusina...nu-i asa? Tocmai de aceea trebuie sa aratam impecabil mereu...asa ca hai sa ne jucam putin cu parul nostru si sa inovam ceva, sa ne aranjam parul cat de des putem, pentru a nu se instala monotonia si totodata sa si surprindem priviri admirative!

Orice femeie trebuie sa stie sa se puna in valoare indiferent de situatia in care se afla si de moment! Daca vrei sa stralucesti cu adevarat oriunde ai fi, ei bine, parul este arma principala! Asa ca eu iti prezint cateva moduri foarte usor de realizat ca tu sa radiezi de frumusete!

01 Ponytail

Niciodata nu se va demoda coada de cal! Daca ai un par lung si te-ai plictisit sa il porti pur si simplu pe spate, desfacut, fa-ti o coada de cal stilata, nu una simpla. Ia-ta pasii:

* In primul rand, piaptana-ti bine parul si aplica pe toata lungimea lui un ser protector care sa iti confere stralucire maxima.
* Al doilea pas, ia-ti o parte din parul din fata, chiar si bretonul (daca ai) si tapeaza-l cu un pieptene cu zimt
i foarte desi sau o perie deasa, tinandu-ti capul aplecat in fata. Parul de la suprafata il piepteni usor cu peria pana nu mai are aspectul unui par incacit. Daca vrei, poti lasa cateva suvite rebele! Aplica fixativ.
* Urmatorul pas, cel mai important este cat de sus faci coada. Apleaca-ti capul, ia tot parul in maini si cu un elastic bun il prinzi bine de tot in crestetul capului. Dupa ce l-ai prins bine, piaptana-ti codita, iar pentru a da acel aspect glamour, simplei cozi de cal, acopera-ti elasticul chiar cu parul tau. I-a o suvita si invarte-o in jurul cozii, iar dedesuptul ei, prinde-o cu o agrafa mica care nu se vede.
* Pentru finisare foloseste fixativul iar suvitele din coada le poti definitiva cu putin gel, dar atentie fara a da aspectul de "umed". Daca vrei un aspect si mai interesant, tapeaza-ti la final si coada si apoi piaptan-o! Ia exempul lui Hilary Duff!

02 Coc nefinisat foarte sic!

* Primul pas este sa aplici pe tot parul, incepand cu radacinile pana la varfuri, o cantitate de gel care sa iti confere un aspect de "dezordonat". Uniformizeaza-l cu degetele!
* Urmatorul pas este folosirea uscatorului de par pentru fiecare suvita in parte dupa de ai pieptanat-o!
* Acum nu ai altceva de facut decat sa iti prinzi parul intr-o coada de cal, dar de aceasta data nu cauta perfectiunea, prinde-l pur si simplu cat mai sus iar apoi realizeaza un coc nefinisat, cu suvite rebele.
* Pasul final cuprinde finisarea cu fixativ. Daca vrei, poti sa iti pui bentite sau chiar agrafe colorate, care sa te reprezinte.

03 Bucle seducatoare!

* In primul rand spala-ti parul cu un sampon si cu un balsam pentru volum si stralucire.
* Acum pentru o protectie si mai buna si pentru a obtine bucle si mai naturale, foloseste o crema destinata
buclelor si aplic-o pe tot parul. Foloseste ondulatorul, incepand cu partea din fata, luand suvite mai mari, pe care sa le ondulezi ducandu-le pe spate.
* Dupa ce ai obtinut buclele la marimea pe care o doresti, pune-ti parul pe bigudiuri, rulate in interior, care sa iti confere si mai mult volum. Aplica fixativ si lasa-le cca. 20 minute.
* Spre final, dupa ce ti-ai scos bigudiurile, trece-ti mainile prin par si separa-ti suvitele, la ce dimensiuni vrei. Obtii bucle mari, daca separi suvite cat mai rare, sau dese daca separi suvite cat mai multe. Un spray pentru stralucire si varfuri despicate si esti gata! Inca nu te-a convins frumoasa Catherine Zeta-Jones?