| unknown a întrebat:

as vrea niste idei de masti pentru fata facute in casa (adica ingrediente)
As vrea mai mult pe baza de fructe si legume, usor de facut
Pentru cele mai multe idei de masti dau funda:*

Răspuns Câştigător
| anyka18 a răspuns:

]Masca cu iaurt si portocale[/b]

* Amestecati bine o lingura cu varf de iaurt si sucul de la un sfert de portocala. Intindeti amestecul pe fata cu degetele. Veti avea atat o senzatie de raceala, cat si de relaxare. Lasati timp de 5 minute si apoi clatiti. Daca va simtiti apatica, aceasta masca e perfecta pentru dvs.
Masca cu malai si portocale[/b]

* Luati o portocala curatata su puneti-o intr-un blender impreuna cu malaiul, in cantitatea dorita. Adaugati un sfert de ceasca de faina de ovaz si amestecati bine. Aplicati pe fata usor umeda. Lasati timp de 10 minute, apoi stropiti cu putina apa calda si masati cu miscari circulare pielea fetei. Clatiti apoi cu apa calduta.
Masca delicioasa cu mere[/b]

* Un sfert de mar, o jumatate de lingura de frisca, o lingura de miere, o lingura de faina de ovaz. Se amesteca totul bine pana cand se face o pasta moale. Se aplica pe fata timp de 15 minute si se clateste cu apa calda.
Masca cu iaurt si miere[/b]

* Amestecati o lingura de miere, o capsula de vitamina A, 1 lingura de iaurt si un galbenus de ou. Ca sa mai subtiati amestecul, adaugati putin amidon de porumb. Aplicati masca pe pielea curata si lasati timp de 20 de minute. Clatiti cu apa calduta.
Masca cu zer[/b]

* O treime de ceasca cu ovaz tinut cateva ore in zer. Strecurati bine. Adaugati o capsula de vitamina A si amestecati bine. Aplicati pe pielea curata si lasati 10-15 minute. Clatiti cu apa calduta.
Masca cu faina[/b]

* O treime de ceasca cu faina integrala de grau amestecata cu lapte pana formeaza o pasta. Se aplica pe fata si se lasa timp de 15-20 minute. Se indeparteaza cu apa calduta.
Masca de migdale [/b]

* Macinati 25 migdale sau cumparati o punga cu migdale gata macinate. Alestecati cu o bucatica de aloe curatata. Adaugati cateva picaturi de ulei de susan si amestecati bine. Umeziti fata cu un pic de lapte sau apa calduta. Aplicati masca si lasati timp de 15 minute. Clatiti cu apa calda.
]Masca cu faina de ovaz si miere[/b]

* O jumatate de ceasca de ovaz, 3 linguri de miere, un galbenus de ou. Amestecati ingredientele si aplicati pe toata fata. Masati masca cu miscari circulare. Lasati timp de 10 minute.
Masca cremoasa cu avocado si miere[/b]

* 2 linguri de avocado facut piure, 3 linguri de miere, un ou. Amestecati cu grija, apoi aplicati pe fata curata.

[b]Masca nutritiva[/b]

* 2 linguri de miere, 3 linguri de ulei de masline sau ulei mineral, un ou. Amestecati ingrediente cu atentie. Apoi adaugati un albus de ou. Inchideti amestecul intr-un recipient si agitati bine inainte de a aplica pe fata.

[b]Masca cu tarate[/b]

* Amestecati 2-3 linguri de tarate cu 1 lingura de ulei de masline si un galbenus de ou. Lasati 10 minute si clatiti cu apa calduta.

[b]Masca exfolianta[/b]

* Albus de ou, faina de ovaz. Amestecati bine si masati cu miscari circulare. Apoi lasati albusul de oua sa se usuce. Clatiti cu apa clada. Faina de ovaz exfoliaza si face minuni pentru piele. Albusul de ou face pielea moale.

[b]Masca hidratanta cu miere si lamaie[/b]

* 1 lingura de miere la temperatura camerei, 1 lingura de suc de lamaie. Se amesteca. Aplicati timp de 30 de minute si clatiti cu apa calda.

[b]Masti cu castravete[/b]

* O jumatate de castravete taiat bucati, 2 linguri de lapte praf, un albus de ou. Amestecati pana cand totul devine o pasta moale si aplicati cu miscari verticale pe fata si pe gat. Lasati timp de 30 de minute. Clatiti cu apa calda.
* O jumatate de castravete, un albus de ou, o lingura de suc de lamaie, o lingurita cu menta uscata. Amestecati ingredinetele intr-un blender. Tineti la frigider timp de 10 minute. Aplicati pe fata si lasati timp de 15 miute. Caltiti cu apa fierbinte, apoi cu apa rece.

[b]Masca egipteana[/b]

* 1 ou batut, o jumatate de lingurita de ulei de masline, 1 lingura de faina, un sfert de lingurita de sare, o lingura de lapte intergral. Amestecati incredientele pana cand devine un amestec cremos. Aplicati pe fata si pe gat si lasati 15 minute. Clatiti bine cu apa rece.

[b]Masca nutritiva[/b]

1 ou, 1 lingurita de ulei de migdale, un pic de frisca. Amestecati si aplicati pe fata timp de 15 minute. Clatiti cu apa rece.

Masca pe baza de castravete

Revigoranta si foarte potrivita pentru acest anotimp calduros, masca pe baza de castrevete este una dintre cele mai des intalnite tratamente home-made. Are un rol tonic si se potriveste oricarui tip de ten.

Ingrediente:

• 1 castravete

• 2 linguri de iaurt

Mod de preparare: Se rade castravetele si se amesteca cu doua linguri de iaurt proaspat. Pasta obtinuta astfel se intinde pe fata si pe gat si se lasa sa actioneze 10-15 minute. Se clateste apoi cu apa calduta.

Masca pe baza de morcovi

Acest tip de masca este foarte potrivit pentru tenul mixt. Are rol de detoxifiere a tenului si hidratare in acelasi timp.

Ingrediente:

• 1 morcov
• 1 lingura cu varf de branza proaspata de vaci

Mod de prepare: Se rade morcovul marunt, apoi se adauga o lingura cu varf de branza de vaci. Se amesteca bine si se intinde pe fata. Pasta obtinuta trebuie lasata sa actioneze 15 minute. Se indeparteaza apoi cu apa calduta.

Masca pe baza de caise

Acest tip de masca este foarte potrivit pentru tenul uscat. Reda elasticitatea pielii si o face mai supla si sanatoasa.

Ingrediente:

• 4-5 caise
• 1 lingura de smantana proaspata

Mod de preparare: Se iau 4-5 caise coapte, se decojesc si se indeparteaza samburii. Pulpa se paseaza si se amesteca cu o lingura de smantana. Pasta obtinuta se intinde pe fata si pe gat. Se lasa sa actioneze timp de 20 de minute si se indeparteaza cu apa calduta.

Masca pe baza de cirese

O masca pe baza de cirese este foarte utila pentru atenuarea problemelor tenului uscat.

Ingrediente:

• o mana de cirese

Mod de preparare: Se curata ciresele de sambure si se pun in mixer. Se amesteca pana ce se obtine o masca omogena, care se intinde ulterior pe fata si decolteu. Se lasa se actioneze 20 de minute si se indeparteaza cu apa minerala.

Masca pe baza de capsuni

Capsunile au foarte multe propietati cosmetice, printre care cele cu rol de tonifiere, inchiderea porilor mariti si calmarea iritatiilor.

Ingrediente:

• cateva capsuni
• o lingura de smantana proaspata

Mod de preparare: Se strivesc capsunile si se amesteca cu smantana. Se intinde masca pe fata si se lasa sa actioneze 15-20 de minute. Se clateste cu apa calda.

Masca pe baza de piersici

Piersicile sunt bogate in vitamine care hranesc tenul si ii confera acestuia luminozitate. Pe langa asta, sucul de piersici inchide porii. Masca pe baza de piersici este recomandata pentru tenul gras sau mixt.

Ingrediente:

• 1 piersica
• 1 galbenus de oua

Mod de preparare: Se paseaza o piersica bine coapte si se amestece apoi cu un galbenus de ou pana se obtine o pasta omogena. Se aplica masca pe fata si se lasa se actioneze 20 de minute. Se clateste cu apa calduta.

2 răspunsuri:
| Mebutterfly a răspuns:

-----> Decojeste un avocado, taie-l bucati mari si pune-l intr-un vas. Sfarma-l cu o furculita, apoi amesteca-l cu o lingurita de miere ca sa obtii o pasta lipicioasa.

---> Bananele zdrobite sunt nemaipomenite pentru pielea uscata.

-----> Amestecul de capsune si iaurt este foarte bun pentru pielea grasa.

-----> Ananasul face pielea sa ramana neteda.

ATENTIE! daca masca de fructe nu-ti sta bine pe fata, mai pune miere ca s-o faci mai lipicioasa.

! Toate aceste masti se aplica dupa ce ti-ai sters usor fata cu o bucata de vata inmuiata in gel de curatare a fetei apoi te-ai claatit cu apa calda ca sa ti se deschida porii.

FUNDITA?

| Lollypop a răspuns:

-->Pai nu stiu prea multe masti:d.Stiu doar cateva nu foarte complicate:
-->Masca cu banane si iaurt.(Bananele zdrobite sunt nemaipomenite pentru pielea uscata).

-->Capusuni cu iaurt.(Acest amestec este foarte bun pentru pielea grasa)Trebuie doar sa tai niste capsuni, iti ungi fata cu iaurt si atasezi capsunilehappy. Asa si cu bananele.

-->Masca de ananas cu frisca.(Face pielea sa devina neteda).

-->Sau poti incerca o masca cu avocado:
Decojeste un avocado, taie-l in bucati mari si pune-l intr-un vas. Sfarama-l cu o furculita, apoi amesteca-l cu o lingurita de miere ca sa obtii o pasta lipicioasa.Si obtii masca.

-->Le mai poti combina:
Capsuni cu frisca;
Banane cu frisca sau oricare amestec este bun.happy

-->Sper ca ti-am fost de ajutor si bafta la masti!happy. Funda?happy