| mone a întrebat:

As vrea sa va intreb cu ce creme pot scapa de aparitia petelor lasate de cosuri.Am auzit ca se poate face peeling, dar eu as vrea sa fie cu laser si nu stiu daca se poate face la cosmetica. Daca nu stiti nimic despre peeling va rog sa imi spuneti macar ce creme pot folosi!

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Vrei sa scapi de pete sau de aparitia petelor?
In al doilea caz cel mai simplu e sa NUUUU le mai storci, imagineaza-ti cate bacterii sunt si cat rau ii faci pielii tale daca umblii mereu la cosuri...
Peeling-ul mai bland(microdermabraziunea) se poate face si in saloane si presupune eliminarea unui strat de piele superficial si este eficienta.
Mai este si dermabraziunea care se face numai in cabinetul medicului si e mai dur...necesita spitalizare.
Poti folosi si tu un peeling acasa dar in tara noastra nu stiu daca se comercializeaza astfel de peeling-uri suficient de bune incat sa-ti rezolve tie problemele.
Mai bine te duci la cineva specializat care va stii ce sa-ti faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Specialiştii recomandă o mască din roşii şi castraveţi daţi pe răzătoare. Amestecul rezultat trebuie aplicat pe faţă cu o discheta demachiantă îmbibată cu puţină apă caldă. Acizii din roşii întăresc pielea, iar conţinutul de vitamina A din tomate face de asemenea bine tenului. Castraveţii închid pori. Masca exfoliantă se masează uşor pe faţă, după care se lasă să acţioneze încă 15 minute. Tinerele cu cicatrici provocate de acnee pot să îşi aplice pe faţă şi un amestec din suc de lămâie, suc de portocale şi suc de grapefruit. Conţinutul ridicat de vitamina C din citrice stimulează procesul de refacere a pielii. Altă substanţă care face minuni pentru acnee este bicarbonatul de sodiu. Acesta ajută la îndepărtarea celulelor moarte şi ucide bacteriile care sunt responsabile de formarea inesteticelor coşuri. Specialiştii recomandă ca bicarbonatul să se amestece cu apă, iar pasta astfel rezultată să fie aplicată pe faţă ca o mască de curăţare. Măştile din miere şi iaurt, deşi sunt recomandate mai degrabă tenului gras, sunt de asemenea foarte eficiente, deoarece tenul cu cicatrici are nevoie de hidratare pentru a se reface. De asemenea, în fiecare seară se poate aplica pe faţă ulei de vitamina E, care ameliorează roşeaţa şi stimulează regenerarea pielii.
SURSA:http://www.timnews.ro/cum-sa-scapi-de-semnele-lasate-de-acnee/
Te pup!

| Danielaaa22 a răspuns:

Produsele de la Avon clear skin sunt foarte bune. Am avut si eu aceasta problema, si am rezolvat-o cu ajutorul acestui tratament cu 2% acid salicilic. Succes :* Funda?:d