| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUhappy,
As vrea si eu o schimbare de look...Am parul foarte lung si as vrea sa ma tund cu 3 pe o parte si restul sa-l las asa lung, credeti ca m-ar avantaja? Specific ca am fata ovala si achii mari.
Multumesc:* [Vot+Funda]

4 răspunsuri:
| Beautyroom a răspuns:

Probabilitatea este sa arate bine dar moda trece repede.

| danadana28 a răspuns:

Adica, practic, sa inteleg ca esti fata si vrei sa iti lasi parul lung intr-o parte si pe cealalta sa te razi? Daca e asa, eu zic sa nu iti bati joc de capul tau pentru ca s-ar putea sa regreti. Zilnic vad oameni pe strada holbandu-se si razand de fetele "tunse" in felul asta. Daca vrei o schimbare de look usor observabila de ceilalti, dar in sensul bun, du-te la o coafeza buna, ea va sti cum sa-ti puna in valoare trasaturile printr-o tunsoare cat de cat mai normala, nu una care arata ca o balena esuata. Dar totul tine de gustul personal. Mie una nu imi plac deloc aceste tunsori.

| Okami23 a răspuns:

Te-ar avantaja daca ai fi vreo vedeta, dar cum nu esti, nu te rade in cap ca moda trece si parul nu creste asa repede, daca maine ar fi moda sa-ti pui o gaina moarta pe cap, ti-ai pune? asculta de danadana28 si tunde-te normal arata mult mai bine si nu se demodeaza

| danadana28 a răspuns:

Daca asa simti tu, tunde-te. Dar tot iti recomand sa vorbesti cu o stilista buna inainte, sa iti spuna daca chiar te-ar prinde. La TV sau in reviste fetele tunse asa arata extraordinar, dar sa nu uitam cat timp au stat si la machiaj, iar daca se satura, isi pun peruca in cap si, brusc, le-au crescut parul cat ai spune hocus pocus. Sa nu uitam nici de ideile preconcepute despre look-urile "moderne". Risti sa ajungi sa fii vazuta ca o ciudata (dar asta depinde si de colectivul in care traiesti) si, din proprie experienta iti spun ca profii, la scoala, nu prea vad cu ochi buni aceste schimbari. Deci ai mare grija ca s-ar putea sa fii luata in suturi de ei, de exemplu nu apuci sa iti inveti, ziua urmatoare te asculta si tu nu stii. Mai mult ca sigur vor spune: "Bine ca ai avut vreme sa te tunzi/firchezuiesti etc." Generatia profesorilor inteleg prin asta, prin raderea capului, o mare rusine, pentru ca asta insemna in comunism sa te prinda militia pe picior gresit. Intelegi? Noi nu ti-o spunem in nume de rau, la urma urmei e alegerea ta, dar nu iti recomand, nu merita.