| lalalapsfedr a întrebat:

Astăzi mi-am cumpărat o placa de par Reminghton S9950. Dupa ce mi-am intins parul, dupa 1h-2 am facut baie, mi-am lasat parul sa se usuce natural, si când mă uit firele de par ( nu peste tot) rrau despicate. din ce cauza? nu am folosit protectie termica si am intins la 180*.

SI ce as putea face? Nu vreau sa tai din lungime fiindcă e foarte scurt. DAu fundă+vot!

9 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

Mda,orice placa arde parul,iar duma cu protectiile astea din hypermarketuri gen syoss gerovital,sunt pur bullshit, am intrrbat un hairstylist si chiar sunt pur bullshit nu au nici un efect, deci ca te dai cu ele sau cu apa e fix la fel, trust me, o protectie intr-adevar buna se cumpara din saloane sau de la firme care produc placi si sunt de la 40 de lei in sus, eu am o protectie de la babyliss am primit-o cadou dar pe net e vreo 50 de lei si chiar isi face treaba, eu te-as sfatui totusi sa iti cumperi o perie buna si un feon si sa te uiti la tutoriale pe youtube ca sunt o grămadă și inveti sa ti-l intinzi cu feonu, nu arde asa tare ca placa si daca stai calare pe par cu masti hidratante, seruri pentru varfuri si o protectie buna+ odata la luna varfuri jos.cam asta e procedeu pentru un par fain cand folosesti placa, na normal ca te-as sfatui sa o folosesti cat mai rar, se recomanda de catre hairstylisti cel mult o dta la 2 sapt. Na si mai cauta pe net trucuri cum sa iti intinzi parul fara sa il arzi asa tare gasesti si pe perfecte.ro.bafta

| Kasia a răspuns:

In primul rand nu poti sa folosesti placa la o astfel de temperatura fara protectie pentru ca il distrugi imediat.
Nu o mai folosi deloc pana nu iti achizitionezi o protectie buna.(cand spun buna ma refer la una profesionala ca sa fii sigura ca isi face treaba cum trebuie).
http://www.dasolutii.ro/......0-ml-.html

uite aici una

Apoi, un alt sfat de care trebuie sa tii cont e ca nu trebuie sa te indrepti zilnic, nici macar de 2 ori pe saptamana.(chiar daca folosesti acea protectie).Te poti indrepta o data pe saptamana maxiiim(desi unii stilisti spun ca daca vrem sa ramanem cu par in cap ar fi bine sa o facem decat de 2 ori pe luna).
Ingrijeste parul:foloseste balsam dupa fiecare spalare si masti cel putin de 2 ori pe luna(bine ar fi de 4).
Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi vine greu sa cred ca dupa o singura folosire ti-au aparut fire despicate. Probabil le aveai si n-ai observat, iar faptul ca ai intins parul, le-a accentuat. La ce temperatura ai folosit placa? 160grade e suficient daca nu ai parul cret.
Poti sa-ti rehidratezi parul folosind masti cu ulei de masline, miere de albine, iaurt... sau cu produse profesionale de tipul spray-urilor cu proteine pe care ti le poate recomanda o coafeza la salon.
Cel mai important lucru e sa folosesti un spray de protectie termica pe par inainte de a folosi placa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heii.Remington este o placa profesionala.Si eu mi-am cumparat una acum un an, si mi s-a intamplat la fel plus ca era si ars.Foloseste o masca cu ulei de masline, sau inainte sa faci baie pune-ti ulei de masline si miere pe par, lasa 15 minute apoi fa-ti baie.Eu mi-am cumparat una de ceramica cu care nici nu iti dai seama ca e intins si o foloseam pe timpul scolii in fiecare zi si nu mi-a ars parul, chiar daca nu am folosit nici un spray si nicio masca, absolut nimic.Se numeste Carrera si e pana in 100 lei.Succes.

| Roxxxxi a răspuns:

Buna.Crede-ma si eu acum de 3 ani cam asa am inceput cu placa.Tot parul mi l-am ars. Renunta la ea daca poti.Sau daca nu cumpara de la farmacie de crema/spray pentru protectie termina de la gerovital.Sunt foarte bune produsele.

| lalalapsfedr explică (pentru Roxxxxi):

*nu pot renunta la placa sad am un păr foooarte ciufulit crying nu pot ieşi asa din casă. cât despre produsele gerovital am să intreb la farmacie happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru lalalapsfedr):

Eu zic sa renunti la ea. Mai bine cu par decat fara par.winking Poti sa iti iei extensii, sa-l lasi sa creasca, sa folosesti ceara la varfuri sau alte solutii, dar daca o sa continui cu placa o sa ajungi la un punct in care nu o sa mai poti indrepta nimic pentru ca nu o sa mai existe par de indreptat.

| Roxxxxi a răspuns (pentru lalalapsfedr):

Te cred. Parul meu e la fel.