| Andreeas1997 a întrebat:

Aveti idee cum pot scapa de firele arse/despicate?
Am inteles ca la salon este un aparat special ce le taie, dar nu stiu.
Sau exista vreun tratament ceva?

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

La salon nu iti fac altceva decat sa ti-l taie cu un foarfece normal. Am fost si eu in aceeasi situatie, cred ca am incercat toate chestiile posibile si singurul care a dat roade a fost taierea lui. Si mie mi-a fost greu sa tai cativa cm buni din el, dar nu e o tragedie, parul creste la loc si creste chiar mai repede daca tai din el ce e ars, pentru ca firele despicate incetinesc cresterea. Foloseste masti pentru el, eu aplic ulei de cocos, il las cateva ore sa actioneze si apoi samponez parul de doua ori. Ramane foarte moale. De asemenea, aplica si un ser hidratant pe varfuri si renunta la placa. Parul meu din cauza asta arata deplorabil, ca mi-l indreptam zilnic. Dupa ce l-am taiat si am renuntat la placa, n-am mai avut problema asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incerci toate serurile si cremele de par posibile pentru fire despicate, nu vor fi de folos. Singura solutie este sa tunzi regulat varfurile. Eventual poti folosi pentru prevenirea despicarii. Poti sa iti faci tratament cu keratina, am vazut ca are efect regenerator si foarte hranitor pentru varfuri.