| FashionVictim93 a întrebat:

Buna TPU...Ce gel sau sapun pentru curatarea tenului imi recomandati? Eu am folosit sapunul dove sau gelul de dus si in ultimele 2 saptamani un gel de la Neutrogena. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Catalina990099 a răspuns:

Buna. Iti recomand produsele de la vichy

| WhiteLife a răspuns:

Bună! Mi-e dermatologul mi-a recomandat Avenne Cleanance pentru curățarea tenului. Se găsește la SensiBlu.

| GabyT10 a răspuns:

Iti recomanda sapunul protector cu Neem si Turmeric de Himalaya Herbal.Eu l-am incercat, e foarte bun si este pentru toate tipurile de piele. Daca doresti poti incerca si sapunul lichid facial cu albastrele si glicerina de la Herbagen.

| Adry05 a răspuns:

Si mie tot Avene mi-a recomandat dermatologul. Dar ok sunt si la roche possay, Bioderma, Vichy. Eu mai folosesc si gelurile de curatare Balea din DM, nu stiu cat sunt de ok dar mie imi place cum ramane tenul dupa si n-am avut nicio problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Recomand un sapun natural cu diferite ingrediente, in functie de necesitatile tenului tau. Cele precum Dove, Nivea, nu sunt bune, mie imi uscau tenul si lasau o senzatie tare neplacuta. Daca incerci unul natural, vei observa diferenta. Din pacate nu pot sa iti dau exemplu de i firmadeoarece nu se gasesc in marketuri sapunuri 100% naturale. Eu le cumoar de la un targ de produse naturiste. Mai recomand si gelul de curatare Gerovital StopAcnee. Face o treaba tare buna, curata, ilumineaza, nu usuca si nu lasa senzatia aia de piele care se strange. Desigur, asta pentru un ten mai tanar care este expus cosurilor, punctelor negre, etc. Dar curata foarte bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sapunul deshidrateaza tenul, are un pH mult prea ridicat care dezechilibreaza bariera naturala a tenului. Bariera asta poarta denumirea de ACID mantle, si are ca scop tinerea in frau a bacterilor. Daca tu pui un pH alcalin pe ten o sa iti predispui tenul la tot felul de probleme pentru ca distrugi microflora.
Ingredientele care mentin sapunul in stare solida pot bloca porii, el lasa o pelicula pe piele care este mai greu de limpezit si pot rezulta puncte negre, puncte albe sau cosuri.

Pielea are pH-ul undeva intre 4, 5 si 6, 5 ( difera de la un om la altul, in unele cazuri poate sa fie si mai ridicat, depinde de tipul de ten si alti factori ), iar sapunul are un pH intre 5, 5 si 10. Majoritatea sunt undeva intre 8-10, mult prea ridicat pentru sanatatea pielii.

Avene Cleanance nu este cea mai fericita alegere, contine un surfactant cu risc foarte mare de dauna pentru piele si mult parfum ( ambele in prima jumatate a listei de ingrediente, deci intr-o concentratie mare ), pe langa alte ingrediente problematice pentru piele.
https://www.ewg.org/......YL_GLYCOL/

Astea sunt formulate bine, curata bland si eficient :

https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355387783.html

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10051230

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10057904

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10057901