| jethebest a întrebat:

Buna TPU ce inseamna exercitii cardio?

2 răspunsuri:
| Muwz a răspuns:

Exercitiile cardio includ orice activitate care iti creste pulsul cardului destul de mult pana la nivelul la care nu vei fi putea sa intretii o conversatie cu cineva fara sa fii nevoit sa gafai dupa aer si mentine acel ritm pentru o perioada mai mare de timp. Numarul de grasimi arse tine de intensitatea ratei cardiace. Ideal ar fi sa faci 60 minute de exercitii cardio la intensitate moderata decat 40 de minute la intensitate mare.

Cum se fac exercitiile cardio
Desi ai fi tentata sa crezi ca sporturi precum fotbalul ar fi exercitii cardio, adevarul este ca in timpul unei astfel de activitati ritmul cardiac nu este mentinut timp de 45 de minute la un nivel intens, ci mai scade sau mai coboara in functie de efortul pe care il depui. Pentru ca nu intensifica ritmul cardiac incat sa nu poti vorbi fara a gafai, nici mersul nu intra in categoria exercitiilor cardio. Totusi, daca nu ai mai facut sport este indicat sa nu treci direct la exercitiile cardio ci mai intai sa mergi zilnic in jur de 60-90 minute. Foarte multe persoane au avut rezultate extraordinare cand au imbinat exercitiile cardio cu mersul pe jos. Important este sa stii ca mersul pe jos nu poate inlocui exercitiile cardio.
Funda?

| medenisa a răspuns:

Exercitiile aerobice sau cardio sunt acele tipuri de activitati care implica sustinut o gama cat mai larga de muschi, in mod constant. Activitatile cardiovasculare folosesc drept combustibil grasimea depusa. Asta inseamna ca ard calorii din depozitele de grasime si nu din carbohidratii care se gasesc in sistemul sanguin.

Pe langa faptul ca reprezinta una dintre cele mai bune metode de a slabi, exercitiilor cardio au beneficii extraordinare pentru sanatatea ta:

- iti intaresc inima si sistemul circulator
- cresc capacitatea pulmonara
- reduc riscul de aparitie a bolilor cardiace
- previn hipertensiunea arteriala, hipercolesterolemia si aparitia diabetului
- reduc stresul si te ajuta sa dormi mai bine. sper ca te-am ajutat