| TooNight a întrebat:

Ce pot face daca am tenul gras si parul gras? Ma spal foarte des,si habar nu am de ce, si nu gasesc nici o solutie? Ce as putea folosi pentru a nu mai avea tenul si parul gras?

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

Pentru tenul gras, trebuie sa folosesti produse speciale de demachiere si ingrijire (adica, acele produse care au un efect matifiant). Pentru ca ai tenul gras, acesta este predispus la puncte negre si cosuri. Poti folosi si un produs pentru tratarea acestora. Tine cont de faptul ca fondul de ten nu trateaza cosurile, ci doar le astupa. Cand simti nevoia, iti poti face si masti speciale pentru tenul gras. Uite si un link:
http://femina.rol.ro/art/22567-44-ten_gras._probleme_si_solutii.htm
Pentru parul gras, o idee ar fi sa nu iti speli parul atat de des, deoarece, asa, va secreta mai mult sebum. De doua-trei ori pe saptamana este de ajuns. Neaparat trebuie sa folosesti si balsam pentru parul gras, de preferat de la aceeasi firma cu samponul. Nu folosi sampoane pentru bebelusi, 2 in 1 sau cele destinate tuturor tipurilor de par. Nu iti trece mana prea des prin par, deoarece, iarasi, acesta va secreta si mai mult sebum. Uite si un link:
http://sanatate.acasa.ro/......-9642.html
Daca nici aceste idei nu te vor ajuta, apeleaza la un medic dermatolog sau endocrinolog. Sper ca te-am ajutat!

11 răspunsuri:
| EmaEmax a răspuns:

In primul rand nu te mai spala atat de des laughing Stiu ca pare ciudat ca-ti spun asta dar cu cat iti speli mai des parul si fata cu atat mai mult ele vor deveni mai grase.Parul ti-l poti spala de 2-3 x pe saptamana cu un sampon bun special pentru parul tau gras (eu folosesc Sayoss si Pantene).Iar tenul il poti curata cu un gel delicat cu aloe vera sau orice alta planta medicinala de 2x pe zi.Ai grija ca gelul de curatare sa nu contina parfum sau alte chimicale care-ti usuca fata (cand fata e uscata ea produce si mai mult sebum).Eu una folosesc sapun pentru bebelusi si e foarte bun big grin tenul nu mi se mai ingrasa.

| SorinELoo7 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine...

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre albirea naturala a dintilor

http://mariabeautytips.wordpress.com/......i-sfaturi/

| TooNight explică (pentru Tzukushi):

Eu am intrebat despre par, si tu imi zici despre dinti. Multumesc, oricum. : ) Dar, nu am nevoie. : )

| Tzukushi a răspuns:

Buna, citeste experienta mea personala cu fondul meu de ten preferat

http://mariabeautytips.blogspot.ro/......u-ten.html

| 21ndstillachild a răspuns:

Lamaie

Răspuns utilizator avertizat
| biancapop47 a răspuns:

Uite aici http://www.youtube.com/watch?v=bQJ2YWmTNLU

Acesta este canalul meu de pe YouTube şi sunt nouă. Chiar m-ar ajuta foarte mult dacă ai putea să te uiţi şi la celelalte videouri şi poate să dai un subscribe, pentru noi videouri de beauty, fashion şi DIY.Mulţumesc!

| AdorTPU a răspuns:

Nu e bine sa te speli des pentru la par pentru ca se va ingrasa mai rau.Si eu am probleme cu parul, inainte era foarte gras, dar acum e din ce in ce mai bine.
Spala-te la 3-4 zile pentru inceput. Daca ti se pare ca e urat intr-o zi leaga-l intr-o coada.
Iti recomand un tratament cu Head&Shoulders (cel pentru par gras, cu lamaie) si Sebum Control de la Gerovital Plant.Asta din urma se gaseste in farmacii.
Cand te speli iti uzi foarte bine parul, apoi pui Head&Shoulders, te freci bine 1-2 minute, apoi il lasi asa in par inca 2-3 minute, te clatesti si faci la fel cu Sebum Control. Ultima apa cu care te clatesti sa fie rece si cu otet de mere.
Trebuie sa ai in vedere cantitatea de sampon folosita, pentru ca prea mult iti va ingreuna parul. Pune doar cat sa faca spuma.
Modul de frecare si temperatura apei afecteaza de asemenea parul.Nu trebuie sa freci cu unghiile! Pentru ca iti vei activa sebumul.Freaca usor cu buricele degetelor sau maseaza cu palmele.Apa sa nu fie niciodata fierbinte.Ideal este sa fie calduta.Sa o simti chiar un pic rece.
Ultima apa, rece si cu otet, iti va face parul mai stralucitor si il va proteja de praf si mizerie, care iti ingrasa parul.
Matreata e grasime la propriu!
De aceea ti-am recomandat Head&Shoulders, iar Sebum Control e un tratament pentru par gras.
Nu folosi niciodata balsam! Nici macar din ala pentru par gras! Sunt o porcarie.La fel si mastile de par.Eu am incercat multe din astea si am aflat ca parul se ingreuneaza si ingrasa mai mult cu cat folosesti mai multe produse.Sampoanele sunt de ajuns pentru orice tip de par.
Spalarea de 2 ori conteaza foarte mult, pentru ca prima daca aplici un sampon anti-matreata, iar apoi unul de tip tratament.Nu vei observa diferente mai devreme de 1 luna.Schimbarea parului dureaza destul de mult, dar la un moment dat o sa-ti dai seama ca nu mai trebuie sa te speli atat de des.
Un alt truc ar fi ca atunci cand observi ca se ingrasa sa iti pui pudra de bebelusi in cap, seara, inainte sa te culci.Va absoarbe grasimea din par!
Si pana dimineata oricum se duce albul din cap.Vezi sa nu pui mult.Maseaza parul cu pudra.In special la radacina, pentru ca de acolo vine majoritatea grasimii.
Nu sta cu peria in par toata ziua pentru ca pe ea se afla toata grasimea din parul tau, deci nu faci decat sa-l murdaresti mai rau.O periere dimineata si una seara e de ajuns.In casa stai cu parul prins.Transpiratia si chiar simplul contact cu pielea iti ingreuneaza parul.
Mananca mai sanatos.Ciocolata,fast-food si bauturile acidulate fac cel mai rau parului.Morcovii si rosiile ajuta la par si la ten. Daca nu iti plac morcovii cruzi sau in salate, fa-ti suc. Poti pune si mar sau pepene.Sau ce iti mai place tie.Pentru ten ti-ar trebui ceva care sa usuce. Exista masti pentru ten gras.Cauta la farmacii.Dar nu exagera pentru ca apoi vei avea tenul prea uscat si se va decoji.Foloseste in paralel o crema hidratanta, cu care te vei da dimineata, iar seara iti pui masca.Dar citeste instructiunile de pe masca.Astea care usuca nu se folosesc zilnic.Eu am avut unele foarte bune de la dermaglin, care nu se mai gasesc si pe ele scria ca se folosesc de 1-2 ori pe saptamana timp de 1 luna, pentru a fi eficiente.Si intotdeauna respecta timpul de stat cu masca.In general cam 20 min.
Ai putea merge si la un dermatolog. Poate ai niste dereglari hormonale si iti va da niste pastile.Nu intotdeauna cauza este folosirea unui sampon prost sau metoda proasta de spalare.