| aleeee_2127 a întrebat:

TPU!:d.as avea si eu o intrebare.de la un timp, mi se exfoliaza foarte tare unghiile.nu pot sa le las mai lungi, ca incep sa mi se rupa. ce ar trebui sa fac? mersi anticipatbig grin

Răspuns Câştigător
| Kiyy a răspuns:

10 minute pe saptamana sa le ti in ulei de masline caldut. Si eu am avut aceeasi problema cu ele si mi-a trecut happy

5 răspunsuri:
| Fiorello a răspuns:

Este de vina lipsa de calciu, in farmacii sunt multe produse dar ar fi mai bine sa consulti un medic inainte de a cumpara ceva! Succes.

| Frumusete a răspuns:

Sigur iti lipsesc niste vitamine, nu neaparat calciu. Cel mai bine e sa-=ti faci niste analize si vezi exact ce tratament trebuie sa urmezi.
Gasesti mai multe sfaturi si detalii si aici http://www.forum.divahair.ro/viewtopic.php?t=982

| criss84 a răspuns:

Acum trebuie sa vezi care e cauza: deficit in organism sau pur si simplu factorii sunt de natura externa- nu folosesti manusi de protectie cand speli vasele etc, cand le dai cu oja, aceasta vine in contact direct cu suprafata unghiei si nu exista data nicio protectie inainte, etc. In facut de cauza important e ca se poate rezolva problemahappy

| Zenithf a răspuns:

Asta se intampla in mod normal daca sunt expuse la diverse lucruri. Fie esti din soiul acela cu sange albastru, atunci ai grija sa nu faci nimica-nimicuta cu mainile, sa nu-ti strici unghiile, fie ti le tai la o lungime portivita. Se mai poate intampla asta si din cauza unor lipsuri de minerale - calciu, magneziu, sau a vitaminelor care ajuta la fixarea acestora in organism. Sa ai grija mai mare cu dieta in cazul asta, intra pe http://www.mypyramid.gov/

| ikram a răspuns:

Foloseste o crema pentru unghii, pentru intarire http://www.atshopping.ro/product.php?id_product=94

si poti sa iti faci si analizele.