| pithicot a întrebat:

Buna TPU.De la un timp de vreme mananc cam mult si nu prea ies afara din casa(simt ca m`am ingrasat f tare)straight face. Eu de obicei slabeam vara, dar daca nu am slabit pana acum cand a fost cald afara, de acum inainte sansele sunt mult mai micisad. As vrea sa imi dati cateva "trucuri". Stiu ca o sa`mi spuneti sa renunt la prajeli si stiu si stiu ca asa ar trebui sa fac(desi este km inevitabil). As vrea (daca stiti)sa imi spuneti cam ce alimente pot consuma "fara frica"laughing. adica sa contina putine calorii(in ult timp am mancat f multa branza feta. aproape la fiecare masastraight face. si presupun ca are o gramada de kcal). Multumesc:*Funda

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Nu e asa inevitabil, sa zic asa. Eu acu` 2 ani am renuntat prima data la chips-uri, apoi la prajeli [ nu mai mananc deloc], deci se poate. big grin
Ai grija si cu painea, ca nu e bine sa mananci multa la o masa. Dimineata mananca ceva cereale [ mai naturale ] cu lapte, la pranz mancare gatita, iar seara ceva usor, un fruct sau un iaurt [ fara paine] sau cu maxim 1 feliutza asasmug
si de ce nu, poti incepe sa faci si ceva miscare, dansuri, aerobic sau kangoo jumps [ cauta pe youtube love struck e asa fainlove struck si eu vreau in toamna asta big grin ]
sporhee hee

12 răspunsuri:
| csaryus a răspuns:

Ceai

| BuggsBunny a răspuns:

Mananca fructe, legume, bea apa potabila simpla, mananc paine neagra-semi neagra cum vrei tu tongue dar incearca sa nu mananci grasimi, prajeli, dulciuri tongue funda te rog frumos!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Duci o viață sedentară, ceea ce nu este bine.
O alimentație săracă în calorii și multă mișcare.
http://www.sanatate.org/teste/evaluarea_alimentatiei.php
http://frumusete.ele.ro/......a5974.html
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Intra pe http://www.mypyramid.gov/ si vezi acolo ce ar trebui sa contina o dieta sanatoasa. Si apucate draga de un sport, fa macar aerobic daca nu altceva.

| andruta_5269 a răspuns:

Multe fructe infara de struguri, fara paine fa sport o ora sau 2 pe zi si fii optimista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa mananci fructe in loc de dulciuri, cereale integrale... dar nici acestea in cant ff mare, bea multa apa, mai ales inainte de masa, pentru a'ti umple stomacul si a manca mai putin. Si miscarea e ff importanta. Daca zici ca nu prea mai iesi din casa incearca sa sari coarda in camera ta, daca e destul de mare, sa nu darami cevalaughing aa da. si incearca sa renunti la cartofii prajiti. abtine'te! au ffff multe calorii. Succes! sper ca ti'am fost de ajutor:*!

| Floreenofficial a răspuns:

Nu e nimic.si eu ies fff rar din casa, cel putin acu cand e vacanta.
sa vezi cand vine scoala cum iti trece chefu de mancare.nici n-o sa ai prea mult timp de mankt.asa ca mananca acum bine.
bafta! :*

| Iulika96 a răspuns:

Poi uitate pe ambalaje inainte de a cumpara.Acum scrie la fiecare produs(mai putin legume si fructe) cate kcal. contine.Renunta la sticksuri, snacksuri, cartofi prajiti, dulciuri in exces si sucuri acidulate, asta in primul rand. Apoi poti manca fara frica legume si fructe(inlocuiesti dulciurile cu fructe) poti manca lactate(branza, iaurt, lapte) si fa mult sport.Ca bauturi recomand ceai sau apa.Renunta si la painea in exces.La carne poti manca piept de pui care este cel mai recmandat. Sper ca am fost de ajutor. Funda?

| adriangabor92 a răspuns:

Fa sport

| ancan a răspuns:

Tine cont de sfaturile de mai jos, si mergi cat mai mult pe jos, acum ca incepe scoala, ai putea sa pleci cu o ora mai devreme de acasa, si in loc sa dai banii pe transportul in comun, ai putea sa mergi pe jos pana la scoala/liceu, pana vine iarna happy

| Carla_2571 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa faci sport.Sa mananci multe fructe si legume proaspete. Poti sa mananci prajeli, chipsuri, dulciuri dar nu foarte des, cam o data, de doua ori pe saptamana. Sper sa-ti fie de ajutor.Pa

| KiddoC a răspuns:

Daca vrei sa mananci mai putin si sa fi satula uite ce trebuie sa papi big grin:
1.Paine integrala
2. Orez: cel sarac in sare te satura pentru mult timp. In coaja se afla multe minerale importante.
3.Cartofi:te satura de 3 ori mai mult decat painea alba
4.Paste din cereale
5.Musli: daca vei manca dimineata un castron vei avea energie si glicemia constanta toata ziua.
6.Castraveti murati: sunt acri deci anuleza senzitia de foame.
7. Varza acra.
8.Boabe de: mazare, fasole, linte. Se digera mai greu, deci tin glicemia constanta mai mult timp.
9. Merele: sunt sarace in calori si ofera multa energie.
10.Branza de vaci: contine multa apa, putina grasime si ramane mai mult timp in stomac. Unge-o pe paine fara sare sau amestec-o cu fructe.
11. Capsune: au nevoie de mai multe calorii pentru a se digera.
12.Salata: frunzele verzi contin putine calori si iti umpla stomacul.
13. Pepene: este compus din 95 % apa deci iti umple stomacul.
14. Vafe de orez: te satura si ingrasa deloc.
15. Afinele: contin mjulte fibre dietetice si deloc grasime.
16. Castravetele verde: contine multa apa. Poti manca cati vrei pentru o silueta de vis.
17. Rosii
18.Ridichi: contin multe vitamine si minerale si deloc zahar si grasimi.
19: Portocale: contin mai multe calorii, dar organismul are nevoie de mai multa energie pentru a sintetiza acidul.
Si cateva trucuriwinking:
1.Mesteca fiecare bucata mai mult timp.
2. Nu pierde nici o masa.
3. Aseaza-te si acorda timp alimentatiei.
4.Bea inainte de masa un pahar de apa sau ceai(fara zahar), astfel iti umpli stomacul
5.Fii ocupata si activa.