| Angeliquex3 a întrebat:

decolorarea parului dauneaza? Funda happy

6 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Ma pricep in domeniu si te asigur ca raspunsul este da
il deterioreza, devine ca o sarma, se rupe repede, cade si isi pierde naturaletea, stralucirea si frumusetea. Pot spune ca ``omoara`` firul de par.
Nu doar din teorie zic asta, mai mult in practica am observat.
Eu nu te sfatuiesc sa te decolorezi, dar este alegerea ta.

| TPUuser199 a răspuns:

Iti arde parul

| xAlessia a răspuns:

Buna!
Decolorarea îţi poate deschide părul cu până la 8 tonuri, fie că ai părul blond închis sau şaten deschis. Metodele de decolorare speciale pentru păr foarte închis (şaten mediu până la negru) pot deschide părul cu două până la 3 tonuri, fără a lăsa acele şuviţe roşiatice. E foarte important, însă, să înţelegi cum funcţionează decolorarea. Mai întâi, stratul exterior al firului de păr, numit cuticulă, este pregătit pentru a fi permeabil la soluţia de decolorare. Această acţiune permite peroxidului de hidrogen din soluţie să penetreze adânc firul de păr, pentru a oxida pigmenţii existenţi, lăsându-i incolori. Soluţiile de decolorare conţin concentraţii diferite de peroxid de hidrogen, ceea ce determină decolorarea în variate tonuri.
Cea mai uşoară metodă: spray-ul decolorant

Nuanţele subtile pot avea cele mai surprinzătoare efecte.

Spray-urile decolorante în nuanţe de blond sunt cea mai potrivită soluţie pentru a deveni blondă în etape mici sau pentru a-i conferi părului tău un plus de strălucire. Aceste spray-uri îţi deschid părul cu un sfert de ton la fiecare aplicare. Căldura sau razele soarelui intensifică efectul acestora. Prin urmare, uscarea cu foehnul amplifică efectul acestor spray-uri. Deoarece concentraţia peroxidului de hidrogen din compoziţia acestora este foarte redusă, ele sunt blânde cu părul tău. Cu toate acestea, nu e recomandat să zilnic, ci mai degrabă pentru o perioadă limitată de timp. Dacă vrei ca părul tău să arate bine între decolorări, aceste spray-uri te pot salva. Este însă important să-ţi îngrijeşti cu atenţie părul dacă foloseşti aceste spray-uri. Ai nevoie de un balsam special, delicat, pe care să-l foloseşti după fiecare şamponare şi de o mască pe care s-o foloseşti o dată pe săptămână, pentru a-ţi menţine părul sănătos şi frumos.

| BiuL a răspuns:

Da, se distruge firul de par.

| dydy1 a răspuns:

Pe scurt:iti subtiaza firul de par, o sa ai un par lipit de cap, nu o sa poti face nimic sa il mai indrepti

| mona a răspuns:

Dauneaza parului mai mult decat iti imaginezi, eu am avut parul distrus din cauza decolorarii