| IGM a întrebat:

Eu am parul foarte ondulat si nu stiu ce sa-i fac, tot timpul este ciufulit, mama nu ma lasa sa folosesc placa de par da-ti-mi exemple de niste coafuri care ma pot duce la scoala, P. S am parul negru si fata ovala. MUltumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Si eu am avut mult timp aceeasi problema. Acum nu o mai am pentru ca m-am tuns, dar nu neaparat pentru a scapa de calvarul parului ondulat si incurcat, cat pentru ca incepusem sa raman cheala. Am fost atat de obsedata de a avea parul drept incat nu am luat in seama metodele pe care le foloseam si cat de mult rau imi faceam.
Eu ti-as recomanda sa ti-l lasi pana la umeri, iar inainte de baie sa aplici diverse uleiuri (de ricin, de nuca, de masline) pentru a-i da stralucire, iar dupa baie sa aplici neaprat balsam pentru a-l descalci. Apoi incerci sa il piepteni usor iar dupa aceea exista doua variante: ori iti pui o caciulita in cap toata noaptea pentru a-ti sta drept la nivelul capului, si ondulat doar la varfuri, ori iti faci niste moate ( iti imparti parul in cateva suvite de par pe care le rasucesti ca intr-un coc si le prinzi cu un elestec), iar a doua zi cand le desprezni nu iti periezi parul, il dai doar cu putina spuma sau fixativ.
Bafta multa!

| IGM explică (pentru AndraNicoleta):

Cum te-ai tuns?

| AndraNicoleta a răspuns (pentru IGM):

Eu m-am tuns bob lung (pana la umeri) cu breton, insa bretonul mi-l mai indrept cu placa din cand in cand.

10 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Poti sa il impletesti seara, il lasi noaptea iar dimineata ii dai drumul si o sa ai onduleuri dragute.
mai poti sa te impletesti. exista o gramada de moduri, cauta pe youtube tutoriale gen: fish braid tutorial, 5-braid tutorial, french braid tutorial. sau iti mai poti face un coc mai dezordonat: messy bun tutorial.
sau iti dai pe par cand e ud cu spuma si apoi il usuci cu difuzorul si o sa fie mai cret. sau il faci cu peria si uscatorul daca vrei sa fie drept.

| RatWithBoobs a răspuns:

Heei :)
Daca vrei neaparat parul drept, dupa ce te speli pe cap cu balsam poti sa-l piepteni si apoi cu o perie de par in timp ce il piepteni sa tii foen-ul pe perie cand il usuci ^^.
Uite aici :http://stil.acasa.ro/......-9117.html
http://www.youtube.com/watch?v=eM7rbM9Jyk0
Du-te la un coafor si intreaba un stylist ce metode mai poti incerca.
Bafta ^^!

| Burondo a răspuns:

Paii nu styuu date cu place pe ascuns cand nu-i mama ta acasa laughingsaau tunde-te O_o rolling on the floor

| Lexon a răspuns:

Trebuie sa fii tare frumoasa! Ascult-o pe mama ca stie ce spune... Parul ondulat este greu de intretinut. Ideal este sa il lasi cat mai lung. Foloseste un balsam care sa previna incalcirea. In rest fii naturala!

| IGM explică (pentru Lexon):

Daca il las cat mai lung, eu fiind slabuta o sa arat ca..., si merci de raspuns.

| emogirl1997 a răspuns:

Prindeti-l in coc asa e cel mai sigur

| OneStory a răspuns:

Eu daca as avea parul ondulat, l`as natural happy, poate sa bagi putin spuma in el, sa para oarecum aranjat happy, dar de obicei parul ondulat se lasa natural, pentru ca e foarte fainahee hee. Nu baga placa degeaba in el. Bafta! :*