| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandeam sa imi vopsesc parul (total) in vacanta dintre clasele a 8-a si a 9-a. Parintii ma lasa, dar am auzit ca daca te vopsesti odata trebuie sa te vopsesti mereu si ca vopseaua face parul sa mai cada. Voi ce ziceti: sa ma vopsesc sau sunt prea tanara pentru asta?

Răspuns Câştigător
| Ruxandra15 a răspuns:

Fa-ti 3 sferturi din cap nu de la radacinapentru ca iti arzi foarte tare radacinile. Bine daca vrei toata viata sa ai parul scurt nu am ce zice. Dar decat sa faci o greseala mai bine te fa-ti de la jumate sau mai mult si dupa ce te saturi il tai

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vopseaua iti arde parul, deci il deterioreaza. Daca te vopsesti o data nu e o regula sa te vopsesti mereu.
Sfatul meu este sa incerci ceva natural.
Daca ai parul deschis la culoare, poti incerca nuantator, dar parul va reveni la culoarea naturala dupa cateva spalari.
Cea mai buna optiune ar fi henna, pentru ca este mai naturala decat vopseaua obisnuita. Henna originala este roscata, dar vei gasi si blonda sau neagra.

| yellowalien a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este "mai naturală", ci e 100% naturală laughing Henna nu e o vopsea, ci o plantă. Nu îți deteriorează părul ci dimpotrivă, îl revitalizează vizibil. Nu garantez pentru prostiile care se găsesc pe la noi, pentru că alea conțin puțină henna, sunt făcături. Henna de bună calitate are putere foarte mare de colorare, se fac și tatuaje pe piele cu ea happy Problema e că e foarte greu de găsit (body art quality) și de folosit și faci multă mizerie cu ea... Și da, henna este doar roșcată. Pentru blond e amestecată cu ardei iute iar pentru negru e amestecată cu indigo.

| anonim_4396 explică (pentru yellowalien):

Henna pe care o gasesti, cel putin la noi in Romania, contine si alte substante nocive happy Henna se obtine prin macinarea frunzelor arbustului Lawsonia inermis, din cate stiu euwinking.Eu m-am vopsit cu henna, iar la ingrediente scria anumite substante prezente si in vopseaua normala. A fost singura pe care am gasit-o, cumparand-o de la plafar. In concluzie, nu este 100% naturala, ci mai naturala decat alte vopseluriwinking. Ma refer la cea comercializata pe la noi. Asa ca m-am exprimat corect in comentariul anteriorwinking.

| yellowalien a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am luat de exprimare sau de ce ai spus, stai chill, ci doar ofeream o informație în plus :)
Uite și un link spre cineva care aduce henna pură, de calitate, în caz că este cineva pe aici interesat. Tipa asta face săpunuri și alte chestii handmade și printre altele are și henna și alte plante pentru păr:
http://www.breslo.ro/......ine_960616
E mai scumpă decât ce e prin comerț, dar ai garanția că e 100% naturală. Chiar și așaaa... se prepară și se folosește tare greu. Mă apucă lenea numai cât mă gândesc.

| anonim_4396 explică (pentru yellowalien):

Da, si miroase ingrozitoooor. straight face Cea pe care am cumparat-o eu pot spune ca a fost 85-90 % naturala, dar cred ca am sa o incerc si pe cea 100%. Mersi pentru link.

| dreamnow a răspuns:

Eu tocmai am trecut de vacanta asta si am facut acelasi lucru si nu am patit absolut nimic :)). Parul nu este ars daca iti alegi vopseaua potrivita, ci din contra, straluceste mult mai mult si poate fi si mai moale (depinde de textura fiecaruia). Eu, de exemplu, fiind blonda naturala m-am vopsit tot blonda (mai mult de plictiseala) cu o nuanta apropiata de a mea, de la Garnier Olia. Asemenea acesteia mai este si vopseaua Syoss Oleo Intensive, ele fiind cele mai bune de pe piata pentru ca nu au amoniac si prind foarte bine. Dupa colorare am avut exact la fel textura parului. O sa iti las aici 2 link-uri cu site-urile lor oficiale : http://www.google.ro/......http?/url http://www.google.ro/......http?/url