| DiamondCat a întrebat:

Ma puteti ajuta va rog spunandu-mi cateva remedii care sa opreasca exfolierea unghiilor? FUNDA

Răspuns Câştigător
| andreea_4538 a răspuns:

Ai putea apela la naturiste. De exemplu aplica seara, inainte de culcare, cu o discheta demachianta ulei de ricin pe fiecare unghie in parte. Mai este bun si uleiul de masline incalzit; in acesta poti tine unghiile 5-10 minute de 2-3 ori pe saptamana. Ai grija, pentru ca uneori unghiile se exfoliaza si datorita lipsei de calciu. Poti lua si vitamine si vei observa incetul cu incetul cum se imbunatateste aspectul unghiilor, pielii, parului si multe altele. Baftahappy

3 răspunsuri:
| fustiteTUTU a răspuns:

Da, uleiul de masline si uite si cateva retete de facut acasa:
http://spa-acasa.blogspot.com

| ElizzaTPU a răspuns:

Buna,
Daca unghiile se exfoliaza sau rup usor, este indicat tratamentul cu ulei de ricin. Seara se da jos de pe unghii lacul si se aplica ulei de ricin. Se sta minim o ora cu uleiul pe unghii si se maseaza in continuu. Tratamentul ar trebui urmat minim doua luni pentru rezultate.
Mult succes,
Fiora

| CHryStine a răspuns:

Unghiile cu gel...sau diferite tratamente ...de exemplu cele de la oriflame sunt foarte bune, ai putea incerca ceva de genul.