| SkyBlue a întrebat:

tongue Am aflat decurand ceva si nu stiu daca e adevarat..Asiaticele sunt slabute pentru. ca mananca orez? E adevarat? Astept raspuns!big grin Si funditatongue

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Japonezii sunt supli pentru că mănâncă într-un anumit fel, pentru că fac mişcare în mod constant, pentru că încearcă pe cât posibil să se bucure de aer curat şi de soare.
Porţii mici, mâncat încet, până pe la 80% saţietate.
Nu există masă fără legume, atât gătite, cât şi crude. Multe legume, mai mult de 4-5 feluri.
Peşte de toate felurile, gătit la aburi sau la cuptor, simplu, condimentat doar cu sos de soia.
Fructe de mare. De câteva ori pe lună carne de vită/porc/pui, bucăţi mici.
Între mese fructe. Ceai verde, neindulcit, câteva căni pe zi.
Alge, mai ales cele uscate şi crocante.
Supe, rareori pâine. Dulciuri - firimituri, împărţite cu ceilalţi, motiv de sărbătoare.

Sursă: http://japonia-departe-aproape.blogspot.ro/......-orez.html

Altele http://www.perfecte.ro/......china.html

O zi frumoasă îţi doresc!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres say what?