| simona_3701 a întrebat:

sunt noua pe aici...

am si eu p problema fff mareee. cea mai buna prietena a mea are paduchi si eu iau mereu de la ea. cum scap de ei cum iau din nou...
cum ma pot apara de ei? caci nu ii pot zice : fata vezi ca ai paduchi, nu vreau sa ii zic pentru ca s-ar simti fff prost.,. sau cum pot sa o fac sa vada ca are?

va rog mult ajutati-ma
multumesc anticipat :* fundawinking

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu te poti infesta din nou cu padauchi( care nici nu "sar", nici ni "zboara " de la o persoana la alta! ) decat daca : 1. folosesti aceleasi obiecte ( peptene, caciula, etc. ) cu persoana infestata sau 2. daca eficienta tratamementul initial, facut dupa prima infestare, nu a fost verificata. In cazul tau, este foarte probabil ca ouale paduchilor sa nu fi fost distruse in totalitate prin tratamentul initial pe care l-ai facut. Un tratament eficient pentru pediculoza tine 7-10 zile!

Pentru ca amandoua aveti aceiasi problema iti va fi mult mai usor sa-ti inviti prietena sa mergeti impreuna la medic sau la farmacist ( care va poate sfatui ce este mai eficient sa folositi ). Numai bine!

| Diiiaaa a răspuns:

Ba eu cred ca asta ar trebui sa faci. Sa-i zici in fata ca are paduchi. Chiar daca pe moment s-ar simti aiurea dupa aceea o sa-ti multumeascawinking Eventual poti sa te oferi s-o ajuti sa scape de eihee hee

| EllyFMS a răspuns:

Eu iti garantez ca stie ca are. ca aia nu sunt asa de invizibili. Si te si mananca, capul de la ei.Si totusi, cred ca ar trebui sa ii spui pana nu ii spune altcineva.

Pt. a te "apara" de ei. stai departe de ea. Cel putin pana o sa se trateze.Si ca sa scapi de ei. cred ca trebuia sa t speli cu gaz sau asa ceva sau du-te si tu la farmacie si cumpara ceva anti-paduchi, noua ne-a adus acum vreo 2 saptamani la scoala niste flurutsi care faceau reclama la o chestie anit-paduci.

| shtephan a răspuns:

Ei, tu esti "slaba", cand o vezi ca se scarpina ea incearca sa o intrebi ce are, de ce se scarpina. Cand esti la scoala sau in alta parte, zii ca vrei sa mergi la cabinetul medical pentru o problema gen( te doare in gat etc.), iar ea sa vina cu tine si sa intrebhe de ce o mananca scalpul. Se rezolva treaba daca tu esti mai stapana pe situatie. Bafta.

| daniel_8163 a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa ii spui despre ce este vorba, chiar daca se va supara.Sau spune-i mamei tale si cred ca ea o sa rezolve problema.Totusi santem in 2011.

| Xixi a răspuns:

Sincer, eu cred ca ar trebu sa-i zici. asa prieteneste, ca s-ar putea sa vada alt cineva si va fi mult mai obijduitor decat sa-i zici tu. sunei ca va ramane un secret. si ca e ceva normal ca si ea ia luat de la cineva. bafta:*

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| Radu18 a răspuns:

Poi ca sa scapi de paduci trebuie sa te dai cu gazwinking funda?

| Alina97 a răspuns:

Paii... cumpara`ti un balsam ceva sau un sampon de la farmacie...
Si cumparai si ei dar fac cumva sa nu stie pentru ce este, poate o sa ii fi de ajutoj.happy
Si eu aveam o colega in clasa carea avea, si noi ii vedeam in capul ei si nu prea stateam pe langa ea, si a auzit de la o colega ca noii radeam de ea, si nu stiu ce a facut ca acum nu mai are...happy
Succeshappy

| PeRRi a răspuns:

Zi mai spalate si tu... poate nu se spala. te-ai gandit la asta? Poate sta cu alti colegi care au si ei paduchi, matreata, raie etc happy. Sau poate are un animal.

| zaha7 a răspuns:

Nu vreau sa te cunosc inveci rolling on the floor)

| RaresAndrei1998 a răspuns:

Frate fata are o problema si voi radeti de ea: fii atenta date cu gaz in cap sau daca nu te vopsesti cu o culoare foarte inchisa eu prefer sa te vopsesti ca daca te dai cu gaz e posibil sa iti faci ranii big grin