| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Vreau să încep să aplic retinol pe ten.
Este cineva pe acest site care a folosit retinol?
Cine a folosit retinol să-mi spună ce părere are despre el.

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Hai sa intelegem ce face retinolul si cum functioneaza inainte sa il folosim. E o substanta care aplicata pe piele face ca celulele mature de la suprafata pielii sa moara astfel scoate "la lumina" celulele tinere de dedesubt. Procesul are loc natural si este denumit "reinnoire celulara", dar retinolul il grabeste. Problema este ca celulele tinere nu sunt pe deplin capabile sa te protejeze adecvat- stii ca daca folosesti retinol nu e recomandat sa expui pielea la soare - pe langa cancerul de piele creste riscul de pete pigmentare si chiar pot sa grabeasca aparitia ridurilor ( celule imature care nu protejeaza suficient elastinul si colagenul de la nivelul pielii).
Are beneficii, cel putin pe termen scurt dar daca esti tanara nu cred ca merita. Am folosit dar nu am fost impresionata de rezultate.