| RoxyOnTPU a întrebat:

Vreau sa va cer un sfat.Am o bratara din turcoaz(piatra semipretioasa) si am auzit ca trebuie curatata din cand in cand. Imi puteti spune,va rog, cat de des trebuie s-o curat si cu ce? Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

1 răspuns:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Curatarea turcoazului este un proces delicat, care trebuie realizat de o persoana avizata. Cea mai buna cale de a curata un turcoaz este folosirea unei surse de caldura, a apei inspumate si a unei perii moi.Este important ca piatra de turcoaz sa se usuce imediat cu o carpa.