| Faranum a întrebat:

Bună tuturor! Am o problema destul de gravă pentru mine in legătura cu parul meu. De 3 ani am hotărât sa-mi schimb culoarea parului, in blond mai exact. Bineînțeles ca au necesitat decolorări, mi-am distrus parul bineînțeles dar din Februarie nu mi l-am mai vopsit deloc. Acum 3 luni am fost la tuns, mi-a tuns vârfurile și totul a fost ok, tin sa menționez ca din acel moment nu mi l-am mai uscat doar de 3 ori maxim, l-am lăsat sa se usuce singur. De maxim 2 ori pe săptămâna îmi pun masca (ulei cocos,ricin, banana și ceapa sau doar uleiurile de cocos și ricin fără nimic altceva), in fiecare seara îl hidratez cu ulei. Problema este ca din nou îl simt ars și la atingere se simte acest lucru și nu înțeleg de ce, deoarece am avut mare grija de el și nu l-am mai agresat. Va rog sa ma ajutați cu sfaturi folositoare, multumesc! Cel mai util răspuns o sa primească funda.❣️

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Un par ars nu mai poti sa-l readuci la viata, indiferent cate uleiuri si tratamente pui pe el, fiindca este un par mort.
Trebuie sa te tunzi foarte scurt, ca sa elimini absolut tot ce este ars.
Taiatul varfurile nu ajuta cu nimic, fiindca ai tot parul ars de la decolorare.
In ce privesc tratamentul cu uleiuri, acelea ajuta si intareste radacina firului de par, dar nu ajuta la un par ars sau degradat de la fier incins sau chimicale de decolorare.