| mady4you a întrebat:

Buna tuturor am si eu o problema cu unghiile sunt foarete moi si se exfoliaza foarte repede vreau sa stiu si eu ce sa fac sa am unghiile tari?

11 răspunsuri:
| deniedaccess a răspuns:

Hello! Eu am aceiasi problema.Incalzeste un pic ulei de masline si inmoaie'ti unghiile in el.Cica e foarte bun! sper sa te ajute. funda?happy

| SweetyNuta a răspuns:

Si la mine cu o luna in urma erau foarte moi. Iar acum sunt tari si rezistente. Mi'am cumparat de la farmacie o oja de unghii transparent.Si m-am dat in fiecare saptamana. A dat si un miros placut

Sper sa-ti fi fost de folos

Succes

fundita?

| LadyZuza a răspuns:

Incalzesti ulei de masline si bagi mainile in ulei pana ce uleiul se raceste! La oriflame gasesti manusi hidratante, cumperi de la farmacie o crema pentru combaterea exfolierii unghiilor si te dai cu crema si pui manusile si dormi cu ele! faci odata pe saptamana treaba asta si intr-o luna vei observa imbunatatirile! have fun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dizolvantul hidratant pentru lac de unghii Farmec are o formula moderna, special creata pentru ca unghiile sa devina mai rezistente si mai elastice, datorita continutului mare de ulei de ricin(iti recomant dizolvantul de unghii de la Farmec).
Ca sa ai unghii perfecte, nu trebuie sa stai degeaba toata ziua! Poti face tot ceea ce îti doresti, dar apoi trateaza-le cum se cuvine! Odata ce te obisnuiesti, nu vei avea nevoie de mai mult de jumatate de ora pentru o manichiura impecabila! Avantajul e ca poti sa te faci frumoasa atunci cand ai timp, nu cand reusesti sa ajungi la programarea de la salon.
Pasii catre o manichiura perfecta
Pentru unghii frumoase si îngrijite, trebuie sa începi cu exfolierea si hidratarea mainilor. O data pe saptamana, maseaza-ti mainile cu o crema sau cu o lotiune exfolianta. Îndeparteaza celulele moarte si îmbunatateste circulatia sangelui. Aplica apoi o lotiune hidratanta, de doua ori pe zi, dimineata si seara. Maseaza fiecare deget în parte si insista asupra unghiilor si a cuticulelor. Cel putin o data pe luna, foloseste o masca pe baza de parafina.
Unghiile rosii mereu la moda
Se poarta iar si te fac sa fii atat de feminina - indrazneste sa-ti faci unghiile rosii!
Vei obtine un aspect de catifelare de invidiat! Parafina fierbinte hraneste si hidrateaza pielea în profunzime, întareste unghiile si înmoaie cuticulele. Asigura- te ca tratamentul de îngrijire al mainilor devine permanent si aplica apoi trucurile potrivite, pentru o manichiura perfecta!
Foloseste dizolvant fara acetona. Dupa ce îndepartezi lacul de unghii, spala-te pe maini si aplica o lotiune hidratanta.
Pastreaza o lungime confortabila a unghiilor. Oricum, se poarta unghiile scurte!
Pileste unghiile într-o singura directie, pana cand obtii forma dorita.
Ca sa previi ruperea unghiilor, încearca sa obtii o rotunjime a colturilor asemenea formei deschise la culoare de la baza unghiei. Forma patrata arata bine doar daca unghiile tale sunt înguste.
Îndeparteaza cuticulele, fara sa le tai.
Aplica o crema pentru cuticule, asteapta cateva minute, si apoi împinge pielea catre baza unghiei, folosind un betisor special, din lemn sau din bambus. Foloseste miscari circulare, pentru a elimina toate celulele moarte. Dupa ce ai curatat unghia, hidrateaza cu o crema usoara. Daca pana acum erai obisnuita sa tai cuticulele, trebuie sa ai rabdare 6-8 saptamani, pana cand tratamentul cel nou va da rezultatele asteptate.
Înainte sa aplici lacul de unghii, asigura- te ca ai îndepartat orice crema sau lotiune. Altfel, aderenta nu este buna, si lacul nu rezista prea mult.
Aplica întotdeauna lacul de unghii doar din trei miscari: prima data pe centrul unghiei, si apoi pe parti.
Ca sa vezi daca lacul s-a uscat, atinge unghia cu varful limbii. Daca nu simti mici întepaturi, totul e în regula.

Pentru o manichiura rezistenta, foloseste un strat de baza, doua straturi de lac si un strat de lac incolor, pentru protectie. Stratul de baza previne îngalbenirea si protejeaza unghia împotriva actiunii agresive a lacului de unghii. Stratul final asigura rezistenta la factorii externi.
Kitul de baza:
Trusa ta personala de manichiura trebuie sa includa cateva instrumente clasice. Sigur, poti adauga toate nuantele de lac fara de care nu poti trai!
Dizolvant, de preferat fara acetona
Crema sau ulei pentru cuticule
Betisor special pentru îndepartarea cuticulelor
Crema hidratanta pentru maini
Unghiera
Pila pentru unghii
Baza de protectie a unghiilor
Lac incolor pentru protectie fata de agentii externi
O gentuta pentru pastrarea instrumentelor folosite pentru manichiura.
Ce mai trebuie sa stii:
Pastreaza în frigider lacul de unghii. Se mentine în cea mai buna forma timp îndelungat;
Pentru un look clasic, foloseste un lac translucid cu o nuanta slaba de roz, iar pentru pedichiura, lac rosu;
Poarta manusi cand lucrezi în gradina sau speli vase;
Încearca sa-ti lacuiesti unghiile cu cel putin o ora înainte de culcare. Altfel, risti sa se formeze dungi inestetice, chiar daca ai impresia ca lacul s-a uscat complet;
Daca ti se rupe o unghie, sterge lacul si refa-ti manichiura;
Asteapta pana se usuca primul strat de oja înainte sa-l aplici pe urmatorul. Nu începe alte activitati înainte sa fii sigura ca lacul s-a uscat. Daca atingi cu varful limbii lacul proaspat aplicat si nu simti gust întepator, înseamna ca nu trebuie sa-ti faci griji!
Nuante mate
Evita sa folosesti lacuri sidefate, nu mai sunt in tendinte. Alegerea perfecta o reprezinta cele mate
Si-ti mai recomand http://exclusively.bizoo.ro/......tru-unghii
http://exstudio.bizoo.ro/......ls-Pasul-2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am problema aceastasad. Dar pe parcursul tratamentului unghiile mele si-au revenit.Inmoaie un betisor de ureche in ulei de masline, aplica pe toata unghia inclusiv pe cuticule; foloseste un tratament de cresterea unghiilor (oriflame) si un lidul pentru prevenirea exfolierii si craparii unghiilor(avon). Poate vei obtine rezultate. Iar in rest ai grija de ele...la factorii care le-ar putea distrugehappy.

| dailydaisy07 a răspuns:

Intaritor de unghii sau te duci la un manichiurist si ii ceri sfatul

| MiReLa_3183 a răspuns:

Foloseste zeama de lamaie sau grefie ...si apoi foloseste un intaritor pentru unghii (e ca un fel de lac transparent )
...il gasesti in magazinele de unde cumperi oja. Saun mai este tot un fel de lac pentru unghii ...se numeste tratament pentru unghii happy sper ca ti-am fost de folos. fundita:X:X*

| Foxilikkkă a răspuns:

Buna.
Foloseste pensula unei oje care nu iti mai trebuie, spal-o bine, stoarce lamaie pune intr-o cescuta zeama de lamaie si inmoaie pensula in zeama si da-te pe unghii ca si cum te-ai da cu oja big grin stai asa aproximativ o ora jumate apoi spala-te bine pe maini si pe unghii cu sapun.
Mai poti incerca cu ulei de masline sau ulei de ricin, maseaza-ti unghiile cu ulei.
Eu asa faceam pentru ca le aveam foarte moi si nu le puteam lasa sa creasca pentru ca se rupeau, acum numai am probleme de genul asta!

| EUSIATIT a răspuns:

Foloseste ulei de ricin si da te cu lac de unghii cu vitamina C transparent. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca un tratament bun, sigur te va ajuta: http://www.undegasesc.info/1481/unde-gasesc-un-tratament-bun-pentru-unghii

| Justin***Deny a răspuns:

Incearca sa pui pe vata zeama de lamaie si sa te freci pe unghi iti va trece si eu am patit la fel