| Teodorov_Anna_1997 a întrebat:

Buna utilizatori TPU..am o problema si imi cer scuze de acu ca va rapesc din timp cu o problema asa penibila...sunt fta am 1, 65m si 80 kg..as vrea sa slabesc dar nu prea stiu cum..am incercat sa tin regim dar nu prea a mers ba chiar la nervi mi-am bagat degetele pe gat ca sa vomit..nu vreau sa slabesc pentru vreun baiat sau ca sa arat bine dar deja imi este rusine sa ies din casa..mereu cand ies pe afara sa plimb catelul sau merg la scoala oamenii de pe strada isi bat joc de mine si imi zic "shaorma" sau "balena esuata".cryingcryingcrying..va implor sa imi dati un sfat ca deja nu mai suport tot taraboiul asta...Va Multumesc ca ati citit si pentru cei care dau raspuns Multumesc Mult! Fundabatting eyelashescryingcryingcryingbroken heartworried

Răspuns Câştigător
| Afdsa a răspuns:

Uite o "dietă" foarte simplă :
Abdomene(începi cu câte poţi zilnic până ajungi la 50-60 pe zi şi dimineaţa şi seara, iar dacă poţi mai multe nu-i nici o problemă), genoflexiuni(la fel ca la abdomene, cu cât mai multe cu atât mai bine), alergi constant, bei mulţi litri de apă/zi, sport minim 1 oră/zi, reduci din mâncăruri, consumi mai multe fructe şi legume. Uite un fel de program de alimentaţie pe care îl poţi urma dacă vrei:
-dimineata, mănânci un bol de fulgi de cereale(deci fără cereale cu ciocolată sau altele de genul ăsta...);
-între masa de dimineaţa si cea de prânz, mănânci nişte fructe, orice fructe vrei(de preferat merele), sau legume;
-la masa de prânz, o salată de roşii şi castraveţi(am dat un exemplu, tu îţi poţi face ce tip de salată vrei). O poţi mânca aşa sau cu pâine de secară;
-în timpul zilei, între masa de prânz şi cea de seară, idem, fructe(să nu mănânci dulciuri);
-seara, e de preferat să nu mănânci nimic, pentru că se depune pe abdomen, dar dacă ţie foame, iarrr fructe. ŞI NU UITA DE APĂ MULTĂ!
Poate ţi-am fost de folos, tu alegi dacă vrei să urmezi programul ăsta sau nu, totuşi mulţi au încercat(chiar şi de pe TPU.)şi au slăbit într-un timp destul de scurt fără să se înfometeze sau să se îndoape cu pastile.
Te pup.

3 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna! Inteleg problema ta. Uite daca vrei sa slabesti trebuie sa incepi incet. In primul rand incearca sa elimini sucurile din alimentatie. Stiu ca o sa ti se para greu dar dupa 2 saptamani fara suc nici macar nu o sa mai simti nevoia sa bei si totusi daca o sa bei suc o sa vezi ca ti se pare prea dulce si o sa bei apa( iti spun asta din proprie experienta), spune'le parintilor tai sa nu mai cumpere suc si ininte de a pleca de acasa i'ati intodeauna cu tine o sticla de apa plata. In al doile'a rand trebuie sa incerci sa nu mai mananci dulciuri, uite de exemplu poti sa ii spui mamei tale, sa iti dea in fiecare zi 3 bucatele de ciocolata, si restul sa o ascunda, astfel o sa vezi ca iti va fi mai usor sa scapi de duciurii, si desigur va trebuii sa ai un pic de vointa sa nu dai repede fuga la magazin sa cumperi ceva dulce. Acum vine partea grea, reducerea cantitatii de paine. Eu am fost norocoasa deoarece niciodata nu mi-a placut sa mananc paine. Insa trebuie sa incerci sa mananci multe supe si in fiecare zi sa iti pui conditia de a nu manca mai mult de 3 felii de paine pe zi. Trebuie sa faci desigur si putin sport, daca ai bicicleta medicinala poti sa faci in fiecare dimineata si seara cate 10 minute pe bicicleta sau daca nu ai poti sa faci cate 20 de abdomene pe zi. Poti sa cauti pe internet o imagine cu o fata care e la o greutate normala, daca reusesti sa o scoti la imprimnta si sa o lipesti la tine in camera pe oglinda, sau oriunde crezi tu ca o poti observa, aceea fata va fi tinta ta, va trebuii sa incerci sa ajungi la formele ei, iti va fi mult mai usor sa slabesti daca ai un reper. Apoii incerca sa manaci carne rosie decat o data pe saptamana si sa elimini de tot din alimentatie salamul. Scie pe un carnetel ce mananci in fiecare zi, si cauta un tabel in care arata cate calorii are fiecare aliment, si compara cu ce manaci tu, vezi cam cate calorii consumii tu pe zi si incerca sa reduci numarul lor pana la 1500 pe zi. Acum ca a venit primavara si e cald poti sa iesi afara sa alergi sau cauta pe net clipuri cu aerobic si fa si tu in casa aerobic. Incearca sa urmezi sfaturile de mai sus si sa o sa vezi ca o sa ai o alimentatie mult mai sanatoasa. Sper ca te'am ajutat si sper ca o sa reusesti sa slabesi.Mult noroc!

| PinkPanther a răspuns:

Iti trebuie o dieta si sport. In cazul tau esti deja in stadiul 1 de obezitate. cel mai bine mergi la un doctor endocrinolog specializat pe probleme de nutritie si diabet. Dupa niste analize iti poate recomanda o dieta si medicatie adecvata organismului tau. Daca esti din Bucuresti iti pot recomanda eu un doctor.

Răspuns utilizator avertizat