| AllmaGirl a întrebat:

Buna! Voi, fetele de pe TPU ce faceti cand apar cosuri? Am cateva pe sub breton care ma deranjeaza, cu toate ca nu se vad uneori vreau sa imi feresc si eu bretonul si nu vreau sa se vada urat...eu ultima data cand am folosit o crema am facut o reactie alergica cu toate ca nu stiu sa fiu alergica la ceva pielea a reactionat foarte urat cu toate ca acea crema mi-a recomandat-o farmacista, deci nu am incredere in creme, nici sa le sparg nu e o solutie...risc ca raman cu urme urate si sa imi iasa mult mai multe si mai mari.
ce imi recomandati?

9 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Nu pasta de dinti este solutia, ci mai degraba mergi la un medic dermatolog care iti va spune ce crema trebuie sa folosesti (pasta de dinti mai mult iti usuca pielea). Eu folosesc o crema de la Elmiplant. Toate produsele cosmetice trebuiesc folosite in functie de tipul de ten pe care il are fiecare. Bafta!

| OanaVlad a răspuns:

A trebui sa te faci cu Zineryt. Este foarte bun. in cateva zile cosurile dispar. e o solutie cu care trebuie sa te dai in fiecare seara. Afla mai multe detalii la o farmacie. Si intreba si acolo. poate este ceva mai bun! Bafta!

| ir3al a răspuns:

Pai am avut si eu breton si am inceput sa constat ca imi aparusera foarte multe cosuri pe frunte, iar dupa ce mi-am lasat bretonul creasca nu am mai avut asa probleme.Ce iti recomand este batonul corector de la garnier (este 13 lei la farmacie sau Plafar) http://www.google.ro/......tp?/imgres De ce il recomand? Cu toti stim ca avem tipuri de piele diferite asa ca daca iti dau niste masti si creme care mie imi sunt bune, pe pielea ta poate nu isi fac efectul...dar batonul ascunde cosurile si in acelasi timp le si trateaza. Poti incerca un demachiant de la yves rocher este 15 lei si este verde (nu ii mai stiu exact numele) este foarte bun de asemenea si sapunul Dove mai ales cel de trandafir, si poti incerca si DOINA este si ieftin si bun, numai ca miroase destul de urat:)), Si alimentatia duce la aparitia cosurilos, asa ca evita sa consumi produsele de la fast-food sau coca-cola sau orice ti se pare tie daunator, stiai ca sunt si alimente care ajuta la combaterea cosurilor? De exemplu marul este foarte bun(cauta pe net sa vezi ) si altceva, schimba-ti fata de perna macar la 2-3 zile, foloseste un prosop care sa fie numai al tau, nu lasa pe nimeni sa iti atinga fata, si nici tu nu mai pune mana pe fata atunci cand esti murdara pe maini... evita sa iti spargi cosurile, pentru ca iti vor aparea pete, asa am facut si eu, iar acum am foarte multe pete pe fata. deocamdata respecta-le pe aste si eu iti spun sincer ca vei vedea schimbari, daca mai ai probleme sa imi spui;)bafta! fi frumoasa!

| ir3al a răspuns (pentru ir3al):

In plus, asta este si varsta si mai ales la fete care au probleme cu scufita rosie laughingbaftaa

| Dana211 a răspuns:

Pune seara pe ele pasta de dinti si pana dimineata se usca aproape de tot sau chiar dispar

| IonutAxi a răspuns:

Pune seara pe ele pasta de dinti si pana dimineata se usca aproape de tot sau chiar dispar

| AllmaGirl explică:

Evit orice fel de crema de cosuri pentru ca nu stiu exact ce anume mi-a provocat alergia, si eram rosie si uscata pe toata fata, nu mai vreau sa se repete. De cola m-am lasat definitiv, nu am mai baut de mult timp, inainte beam foarte mult dar nu mai vreau nu facea bine, prea multa cofeina si am incercat experimentul, am pus o bucata mare de carne in foarte putina cola, a doua zi nu mai era nimic acolostraight face Pe discovery au zis ca s-a facut nu stiu ce test ce a demonstrat ca are petrol in el, asta nu stiu daca sa o cred sau nu dar chestia aia nu e buna, de la fast food nu iau decat daca sunt rupta de foame departe de casa sau nici atat, nu vreau sa ajung cat casa poporului, in schimb mere mananc in prostielaughing Dar bag si tot felul de prostii in mine...voi incerca chestia cu pasta de dinti sa vad daca e adevarata, stiu din proprie experienta ca pasta de dinti da o senzatie ciudata la piele, nu stiu sa o descriu dar stiti sigur toti cei ce se spala pe dinti...multumesc de raspunsuri, in functie de urmari voi da fundahappy

| AndreeaIonela29 a răspuns:

Scumpo nu te îngrijora apariția coșurilor nu e altceva decât semnul că vei deveni femeie adică este doar semnul ca iti va veni ciclul. si ca sa scapi de cosuri trebuie sa astepti pana la 16 ani sau sa folosesti crema zineryt. happy Iti recomand crema care te ajuta sa scapi dar nu te vei mai dezvolta, cosurile fac parte din functiile ciclului dezvolta si el in corp unele organe si celule pentru a se largi iar corpul tau sa fie mai frumos. :X Sa fi intr-adevar o femeie. Oricand o sa-ti vina ciclul pana la 16 ani nu ai cum sa scapi este ceva din cauza menstruatiei din cauza fluxului sangelui nu iti permite sa se sparga si ramane buboaie pe fata. Si zineryt de la farmacie sa o iei dar trebuie sa o iei 16 zile la rand in fiecare luna pentru a disparea caci in luna viitoare apar exact cum au fost aceasta crema este periculoasa daca o administrezi in straturi groase pe cosuri caci se infecteaza si apar sangerarile hormonale provocand sterpitatea femeii adica nemaiputand face copii niciodata, de aceea iti sugerez sa iti dai cu crema pe fata de fata cu doctorul, el stiind tot ce trebuie sa faci in acest proces de disparitie a cosurilor. Eu mai bine as zice sa astepti caci este greu sa dai si sa apara la loc, mai bine astepti si vor disparea odata pentru totdeauna asa-i? Hai ca te las insa mai e ceva, te dai cu un ou crud pe fata asteptand 2 ore... dar trebuie sa stai intinsa astfel ciclul sa nu aiba probleme si nici organismul iar muschii sa fie relaxati pentru a putea sa se relaxeze si cosurile si sa provoace disparitia, Cam atat! :* Succes si lasa ca ciclul nu este greu dar trebuie sa stii datele fixe, tu esti o fta draguta si trebuie sa speri ca te vei obisnui, mai bine ia-ti tampoane interne pentru ca la scoala este greu cu externe, baietii iau fete de fund. eu am experienta am o fta de 16 ani si o invat de bine asa ca te inv si pe tine

| karyna1992 a răspuns:

Si eu iti recomand tot Zynerit, este foarte bun