| Îmiplacesacitesc a întrebat:

Vreau răspunsuri și păreri rapide! Deci mâine plec în excursie (4 zile ) și nu știu dacă sa îmi iau sau nu placa de par. Nu vreau sa o folosească și sa mi o ceara toată lumea. Plus ca nu e o placa cine sție ce, am cumpătat o acum 2 sau 3 ani și nu e extra performanta. Sa mi o iau sau nu?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Evident nu. E o excursie, nu un bal.

| Îmiplacesacitesc explică (pentru Brigaela):

Sunt a9a și în general fetele de la mine se gătesc ff mult..Nu facem activități ca în clasele mici...

| Brigaela a răspuns (pentru Îmiplacesacitesc):

Fiind intr-a noua, esti destul de mare sa iti adaptezi activitatile la moment si loc. Te gatesti cand te duci la bal. In escursie te imbraci simplu si vizitezi, iti concentrezi toata energia in a vizita cat mai mult ziua si a te distra simplu si fara ifose seara. O fata de varsta ta ar trebui sa stie ca e la fel de penibil sa mergi la bal in trening, cum e sa mergi la piata machiata si pe tocuri. Nu mai esti mica, incat orice ar fi, tu sa iti faci programul tau, fara sa tii cont de locul si emdiul in care te afli. Daca colegele tale merg in escursie sa isi intinda parul cu placa, sunt penibile si merita sa razi sanatos de ele. Nu te forteaza nimeni sa te aliniezi comportamentului penivbil, nu sunteti o turma de oi, sunteti niste tinere domnisoare educate care ar trebui sa stie sa se comporte in lume si sa fie placute si frumoase si la piata si in excursie si la bal.

| Îmiplacesacitesc explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc frumosss!

Bula
| Bula a răspuns:

Mi-am adus aminte de o faza "tare" de tot.
Am petrecut revelionul la o cabana in munti, unde nici curentul electric nu a fost tras.
Zapada de un metru +.
Dimineata apare in cararea dintre nameti o domnisoara, venita la revelion din Bucuresti (varsta de studentie).
Imbracata in rochie subtire de seara, cu tocuri inalte de peste 8 cm, a intrebat un localnic: unde este apa, unde se poate toaleta? Localnicul i-a aratat drumul spre izvor, intre zapezi. Pleaca fata, iar dupa cateva minute apare iar si intreaba de la localnic: unde este toaleta, adica WC-ul? Localnicul a aratat poteca cealalta, in directia spre latrina folosita de toti.
Pleaca fata acolo, isi face treburile, se intoarce si ne spune: "N-am gasit de unde sa traga apa dupa mine".
Toti am inceput sa radem in hohote. Dupa ce rasetela s-au domolit, localnicul nostru a raspuns serios:
- "Apoi, domnisoara, aici apa e automatizata. Primavara se topeste zapada si spala urmele inspre padure". big grin

Atat despre imbracarea- si pregatirea adecvata pentru excursie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Tu crezi ca este o regulă care zice ca poti sau nu poti sa tii i ei placa de păr? Asta tu decizi nu stiu de pui asemenea intrebari, este ca si cum ai intreba daca in valize sa pui si hirtie igienică ca poate te ia burta pe drum si nu te poti sterge la fund cu palma, astea sunt strict lucrurile tale de uz personal, placa de păr, hîrtie tampoane ca poate esti la ciclu, trebuie sa intrebi pe TPU astfel de lucruri? Este ca si cum un barbat merge in excursie si in bagaje sa pună sau nu gelul de ras si aparatul de ras, este de la sine inteles ca sunt decizii personale, conteaza pentru tine părerile altora? Ca sunt convins ca tu tot ca tine o sa faci, doamna Brigaela ti a zis sa nu i ei placa de păr cu tine, tu acum ce o sa faci? Eu ti am zis ca numai tu poti decide ce lucruri pui sau nu in bagaj, decizia finală i ti apartine, tu crezi ca daca i ei sau nu placa de păr cu tine vom stii noi? Doar daca tu zici dar de acum tu vei creste si trebuie sa decizi tu ce faci nu sa intrebi la fiecare pas pe cineva, daca bineinteles nu sunt decizii de viata si de moarte si care implică si pe altii in chestiuni grave.Dar asa ca tu i ei accesoriile astea după tine e strict treaba ta, cosmetice pui in bagaj? Ruj rimel fond de ten parfum deorolon nu pui? Asa cum pe alea le pui sau nu, asa e si cu placa de păr, nu conteaza parerea altora atit timp cit tu tot ca tine faci. Multă sanatate si fi tu însuți, nu copia pe nimeni fiecare fată este unică. Te pup. Drum bun distractie plăcută.

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric nu.

Răspuns utilizator avertizat