| Sanziana00 a întrebat:

Vreau sa imi fac o masca pentru fata cu banane, insa nu am gasit nimic pe net. Cateva idei? Ceva sa nu necesite sa cumpar produse, ceva ce pot face acasa. Funda :*.

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

1. Banane pentru acneePentru pielea predispusa la acnee si iritatii, banana este ingredientul perfect. Aveti nevoie doar de o banana coapta si curatata. Aceasta se aplica direct pe ten. Dupa aproximativ 20 minute se clateste cu apa claduta.
Gratie continutului de potasiu, bacteriile de pe fata sunt eliminate, vindecand pielea; in acelasi timp, vitamina B va calma si tonifia tenul.

2. Banane pentru tenul maturSemnele imbatranirii le puteti diminua cu banane. Cum veti face acest lucuru?
O banana de marime mijlocie se cojeste si se marunteste pana devine o pasta foarte fina. Se adauga o lingurita de miere si se amesteca bine. Se aplica pe fata uniform. Se clateste cu apa calduta, dupa 15-20 minute.

Sau aplicati un piure simplu cu banane. Clatiti cu apa rece, dupa 2 minute.
Tenul va deveni neted si catifelat.

O alta reteta pentru tenul matur se prepara din:
- o banana coapta, mica
- doua linguri de smantana
- o lingura de miere
- o lingura de faina de ovaz
- apa de izvor
Cu ajutorul unei furculite maruntiti banana, adaugand mierea si faina. Amestecati totul bine. Daca mai aveti nevoie adaugati putina smantana sau faina pentru a obtine o pasta consistenta.
Aplicati masca pe fata curatata, evitand zona ochilor. Lasati cam 30 minute si apoi clatiti. Este indicat sa folositi apa de izvor si discuri de bumbac.

Aceasta masca este recomandata a se utiliza de trei ori pe saptamana. Se poate pastra la frigider sase ore.

Reteta. Tenul gras este predispus la acnee si la formarea punctelor negre. Mastile pe care le folosesti trebuie sa curete pielea si sa o hidrateze. Iti poti face o masca eficienta dintr-o banana coapta, o lingurita cu miere si o portocala. Amesteca banana cu mierea pana obtii o pasta, apoi adauga cateva picaturi din zeama de portocala. Aplica masca si las-o sa actioneze un sfert de ora.

1 răspuns: