| FlorinaRuby a întrebat:

Buna happy vreau sa-mi deschid putin parul prin metode naturale (eu il brunet inchis spre negru), va merge? se va deschide tare? cat de mult va tine efectul? cand imi va creste parul nu se vor vedea radacinile ca si cum as fi vopsita?

Răspuns Câştigător
| RoXxy a răspuns:

POti sa incerci clatirea cu ceai de musetel(dupa fiecare spalare caci rezultatele se vor vedea in timp)si/sau folosirea apei oxigenate pentru deschiderea culorii parului.(dar mare grija la concentratia apei oxigenate, s-ar putea sa ti-l distruga daca este prea mare).Pot sa-ti spun din propria experienta ca radacinile nu se vor vedea urat ca si cum ai fi fost vopsita.Culoarea va fi la varfuri f deschisa, la jumatatea parului cu un ton mai inchisa, si tot mai inchisa spre radacina.Va arata frumos, natural si interesantwinkingSucces!:*

7 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Ok pai cred ca mai mult decat evident ca n-o sa-ti reuseasca prin metode naturale sa-ti devina nici macar ciocolatiu atata timp cat tu esti bruneta spre negru. Pigmentul parului tau e foarte puternic, iar spalatul pe par cu ceai de musetei, ori lamaie (metode naturale) nu isi vor face efectul la tine.Asta o fac cele cu parul saten chiar blond.

| chelie91ptm a răspuns:

1. In primul rind, parul trebuie scurtat la trei luni o data. Apoi incercati sa frictionati pielea capului usor, cu buricele degetelor, dupa fiecare spalare.

2. In fiecare zi pieptanati parul cu un pieptene din lemn de fag sau tei. Firul va capata stralucire si astfel ii veti reda vigoarea.

3. O data pe saptamana faceti un tratament parului cu ulei de masline presat la rece. Se intinde uleiul pe fir si timp de 10-15 minute se frictioneaza cu buricele degetelor radacina parului. Timp de minim 30 de minute parul va fi lasat astfel pentru ca uleiul de masline sa actioneze asupra firului. Se indeparteaza prin spalare cu sapun potasic moale.

4. Incercati sa purtati palariute de vara pentru a feri parul de soare, astfel evitati ca acesta sa se decoloreze si sa se deterioreze.

5. Galbenusul de ou poate fi utilizat cu succes in mastile pentru pielea capului. Se amesteca putin ulei de masline si apoi se frictioneaza usor pielea capului cu aceasta masca. Se lasa sa actioneze 10-15 minute apoi este indepartata cu apa calduta.

6. Radacina de brusture are un continut bogat in saruri de potasiu, ulei volatil, vitamine si o substanta cu actiune antimicrobiana. Daca se prepara decoct din radacina proaspata atunci se poate folosi in tratamentele contra matretei si pentru intarirea si cresterea parului.

7. Saptaminal, dupa spalarea parului, pielea capului se frictioneaza cu decoctia racita. Se poate adauga 1-2 linguri de otet de vin. Dar cum preparam decoctul din radacina de brusture? Doua linguri pline cu radacina rasa peste care se pun 500 ml apa clococtita si se fierbe 10 minute.

8. Datorita proprietatilor sale antibiotice radacina de iarba mare se utilizeaza si in cosmetica. Se prepara sub forma de decoct care se poate obtine din 3 linguri de radacina uscata maruntita care se fierbe cu 200 ml apa pina scade lichidul la jumatate. Se dilueaza apoi cu putina apa si se foloseste la spalatul parului.

9. Limba ciinelui are actiune antiseptica astfel ca poate fi de un real folos contra eczemelor de pe cap si a cojilor din par.

10. Sucul de nasturel este utilizat cu succes contra caderii parului. Se fac frictiuni la pielii capului apoi se acopera parul cu un prosop si se lasa sa actioneze acest 30 de minute apoi se clateste cu apa calduta.

| chelie91ptm a răspuns:

De mare ajutor vor fi ceaiurile din plante medicinale. Fie ca sint radacini, frunze sau sucuri naturale, plantele au intotdeauna efecte benefice asupra cresterii, ingrijirii si intretinerii parului si a pielii capului.

De asemenea mastile cosmetice pentru cap pe baza de uleiuri vegetale presate la rece sau argila isi aduc aportul in intretinerea si ingrijirea podoabei capilare.

| ioannaa_4634 a răspuns:

Hei happy daca vrei sa iti deschizi parul, cel mai bine te duci la salon, tipele de acolo stiu ce au de facut. decat sa te trezesti cu nustu ce culoare in cap... mai bine te lasi pe mana lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SPAMu.php?user=Distrugere

| florinnnn a răspuns:

Deci stai in soare, e destul de natural si te si pronzezi