| Anna04 a întrebat:

Cam cat costa un permanent? daca imi fac, deexemplu, azi si peste o luna daca vreau parul drept cum fac ma tund? trebuie sa ai o anumita varsta sau imi poate face si la 14 ani? daca am parul pana la umeri cat va fi daca imi fac permanent? acestahttp://www.google.ro/......tp?/imgres r:11, s:0&tx=56&ty=48 e permanent nu?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din câte știu eu, actrița are părul așa natural, nu este permanent!
În jur de 40-70 ron, în funcție de lungimea părului. Dacă vrei să-l arzi de tot, fă-te permanent și apoi îndreaptă-l că ai să fii nevoită să-l tunzi foarte scurt! Se poate face și de la 14 ani dacă ești cu un părinte după tine dar nu văd de ce te dai în vând după așa ceva care oricum îmbătrânește!
Fii naturală și lasă ideile astea care nu sunt pentru tine, un copil!
Dacă îl faci permanent, va fi destul de scurt.
Gândește-te bine la ce vrei să faci.
http://www.lyla.ro/tunsori/
Pa, pa.

| loana25 a răspuns:

Orice bucla care este data cu solutie de permanent si neutralizant se numeste "permanent". Ceea ce ai postat tu este, dar daca ai 14 ani, nu te sfatuiesc sa iti faci de pe acum permanent. Mai mult, ai si parul prea scurt pentru un astfel de permanent (gandeste-te ca va parea ca si scurt cand vei face acele bucle- ca in poza) Cauze? Sunt multe... parul va creste, apoi trebuie sa continui sa iti faci permanent la radacina (ma gandesc ca nu o sa iti placa sa fie pe lungime permanent si pe radacina... drept-nici nu e estetic). Apoi, permanentul iti distruge firul de par. Sunt multe, multe cauze si incerc sa le sintetizez. Iti dau un sfat. cumparati niste bigudiuri de coafat (din alea mici ca pentru permanent) si puneti-le normal la cald sau cu apa, apoi vezi rezultatul (daca iti va placea cat e de scurt, cum iti sta - conteaza foarte mult si forma fetei). Apoi, daca toate rezultatele sunt pozitive, poti merge la coafor si sa ceri un semipermanent. O parere personala: buclele se vad si se preteaza cel mai bine persoanelor cu parul blond. Succes! Sa ne tii la curent cu ce alegi.