| Bulina a întrebat:

Cand creste unghia, este sansa sa creasca in proportie si zona atasata de carne?

Probabil exprimarea lasa de dorit, dar am sa incerc sa explic ce vreau sa spun. Am avut o problema cu rosul unghiilor inainte de adolescenta, deci am zona atasata foarte scurta. Din comoditate si putina obsesivitate am taiat intotdeauna aproape din carne unghiile, la limita.

Acum ca imi doresc sa las unghiile mai lungi de cateva luni, vad ca nu au aspectul dorit, in ciuda multiplelor tratamente de intarire, este foarte greu sa le las sa creasca atat cat as dori din moment ce exista o zona "alba" inainte de sfarsitul degetului de care odata trecuta unghia in lungime incepe sa se indoaie.

O prietena mi-a spus ca acest lucru se intampla pentru ca zona "libera"/alba a unghiei este prea lunga in proportie cu zona atasata.

In concluzie, intrebarea mea este. daca dupa o anumita perioada de timp zona atasata are sanse sa creasca in proportie.

Sper ca s-a inteles ceva si sper ca are cineva un raspuns! Multumesc.

3 răspunsuri:
| mustard a răspuns:

Daca spatiul alb este jumatate sau mai putin din spatiul atasat atunci nu e nimic in neinregula cu felul in care sunt atasate unghiile tale.
Unghiile care se arcuiesc sunt un indicator al unor probleme de sanatate.
Trebuie luptat din interior, ia suplimente de vitamina B pentru par si unghii, si suplimente de fier.

| sensuallypinky a răspuns:

Sa-ti dau un sfat pentru unghii.Acest lucru le va intari, le va stimula cresterea, si le ve ajuta sa nu se exfolieze, le vor d aun aspect placut.Deci,de fiecare data cand iti faci manichiura, inainte pui intr-o cescuta ulei de masline, sau daca nu ai, e bun si de floarea-soarelui.Si il inclzesti cat de mult crezi tu ca-l suporti.Iti tii unghiile in el 10-15 minute si gata.Asta macar o data pe saptamana si intr-o luna-2 se vor vedea rezultate bune.Si de fiecare data inainte sa te dai cu oja, aplici si un strat de lac transparent, la fel si dupa ce te dai cu oja. Ajuta la intarirea unghiilor.Bafta!:*

| SaschaM a răspuns:

Eu am inteles la ce te referi. Rozandu-ti unghiile si apoi taindu-le din carne tot timpul ti-ai scurtat patul unghiei. "Zona atasata" (adica patul unghiei) are sanse minime sa creasca in proportie, din pacate. Nu iti mai taia niciodata unghiile foarte scurt si hidrateaza-ti zilnic cuticulele, pielea din jurul unghiei si pielita aia de sub unghie (pe care ai agresat-o atata timp rozand-o si taind-o). Mai multe despre chestiile astea am scris in articolul asta: http://mypsychonails.blogspot.com/......hiile.html
Curbura unghiei este determinata de matrice (radacina), nu prea ai ce face in privinta ei. Poti sa o pacalesti totusi pilind-o astfel incat sa se observe mai putin. Mai multe detalii aici http://loodieloodieloodie.blogspot.com/search/label/Wonky%20nails
Sper sa te ajute!