| office1999 a întrebat:

Care cabinet de dermatologie pentru tratarea acneei este mai bun? Cel de stat sau cel de privat?

4 răspunsuri:
| n1445 a răspuns:

Pai depinde, pot fi cabinete private mai penibile ca cele de stat. Cele private, presupun, ca sunt si mai costisitoare. Daca as fi in locul tau as alege cel privat.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu depinde de cabinet ci de doctori, spre exemplu eu merg la un dermatolog de stat care are si cabinet particular. De mentionat e faptul ca e medic primar/ specialist. Așa ca daca vrei sa mergi la dermatolog poți opta si pentru unul de stat, dar sa ai grija la calificare lui, sau ma rog la pacienții lui, daca se observa rezultate etc. adică sa nu dai bani pe un tratament nefolositor.

| NH4OH a răspuns (pentru justanotheruser99):

Specialiștii își deschid în principiu cabinete private. Dacă mai lucrează și la unul de stat, foarte bine, dar mai rar. E costisitor la privat, dar mai sigur de rezultate.

| NH4OH a răspuns:

M-am confruntat cu o acnee nasoală timp de 3 ani. În acești 3 ani am irosit sute de lei aiurea datorită produselor " potrivite și eficiente " mie. Bineînțeles, că în acești ani am fost la cabinete de stat, cu doctori care aproape că nici nu veneau să se uite la fața mea. Oribil!
Apoi, am hotărât și m-am interesat de un cabinet privat. Cea mai bună alegere din viața mea! În 6 luni fața mea arăta aproape normală. Ce-i drept, e costisitor, dar își merită banii deoarece acneea nu este o simplă joacă. Poți avea depresii, poți deveni anxios și aceasta ( acneea ) îți poate indica o problemă de sănătate (cum a fost și în cazul meu ). Doctorul m-a îndrumat, am aflat ce problemă de sănătate aveam, mi-am tratat-o. Însă, trebuia să am parte și de un tratament facial pentru a-mi salva tenul. Acum sunt foarte ok, îmi mai apar 2 coșuri la 2 săptămâni, nu am semne, nimic.
În cabinetele private se găsesc specialiști care și-au permis un astfel de cabinet, iar ele pot continua doar dacă se face treabă bună acolo. Deci, acolo sunt specialiști care chiar știu ce fac :)
Aici am fost http://www.e-dermatologie.ro/
Îți urez baftă, ferește-te de cele de stat :)
ps: În cabinetele private nu se aduce "ciubuc" sau cadouri. Au prețuri pentru consultații și tratamente, un preț fixat și primești și bon.