| goldi a întrebat:

Care credeți ca e mai buna masca pentru par hidratanta cu ulei de măsline mediteranean sau masca pentru par hrănitoare cu unt de Shea african?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sa o cumperi?
Pai ulei de masline ai si acasa asa ca nu vad de ce ai mai cumpara o masca cu ulei de masline. Iei cateva picaturi de ulei si le aplici pe ten, dar nu prea mult ulei.

| Violleta2022 a răspuns:

Din experinta personala, recomand masca cu ulei de cocos si ulei de ricin (in parti egale), incalzit un pic si dat direct la radacina firului de par cu putina vata imbibata in ulei. Se strange parul intr-un prosop sau batic mai vechi sis e tine uleiul pe cap 2-4 ore, dupa care se spala cu apa calda si sampon si balsam, in mai multe ape calde, ca sa iasa tot uleiul, parul ramanand matasos si lucios.

Uleiul de shea si cel de masline nu sunt atat de bune, decat daca sunt amestecate cu cel de cocos sau ricin, care sunt foarte puternice si bune stimulente pentru radacina firului de par.

| CristinaMatei97 a răspuns:

Depinde de tipul de ten, dacă ai ten uscat, sunt potrivite ambele, dar recomand ulei de măsline.
Dacă ai ten gras, încearcă ceva cu citrice.

| goldi explică (pentru CristinaMatei97):

Pentru par, nu pentru ten

| CristinaMatei97 a răspuns (pentru goldi):

Rămâne valabil și in cazul parului