| lore91 a întrebat:

Care e cea mai buna metoda de a avea o fata curata? Am tenul sensibil si gras. Daca o zi nu mi-l curat imi apar puncte negre. Am incercat tot felul' de produse si mai rau imi faceam. M-am hotarat sa trec pe ceva mai natural...

Răspuns Câştigător
| Xonia a răspuns:

Curata tenul in fiecare seara cu o felie de lamaie
Dupa 15-20 de minute te speli pe fata cu apa calduta
pa-pa:*

7 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Cel mai bine este sa te speli in fiecare zi pe fata, dimineata si seara, sa-ti pastrezi mereu fata curata, sa renunti la a folosi produse cosmetice pentru ca majoritatea au la baza chimicale care iti incarca porii si mai mult decat sunt acestia in mod normal, din cauza prafului si a altor factori de care oricum nu poti scapa. Iti recomand un sapun Dove sau Nivea (cel din urma imi face mai mult bine, personal), infuzii cu ceai de musetel/salvie, masti naturale saptamanale din argila/miere/lapte cu miere si galbenus de ou; hidratare cu ulei de masline (nu recomand uleiul de masline pe care il folosesti la mancare, la farmacie exista creme speical facute pentru ingrijire).
Succes!
Pa-pa!

| Barbie a răspuns:

- Eu de expemplu ma spal in fiecare zi pe fata cu sapunul DOVE de castravete, imi face fata asa de fina si nici nu prea imi mai ies cosuri.
- Inca o metoda buna este ceaiul de musetel. Fierbi florile de musetel(eu am flori de musetel uscate cum le-am adunat vara) in apa, pana apa clocoteste. Pui oala sau vasul in care ai fiert ceaiul pe un scaun si stai cu fata deasura vasului sa vina aburi pe fata, dar neaparat sa te acoperi peste cap cu ceva patura, sa nu iasa aburi afara. Aburii musetelului curata foarte bine fata. Si daca mai vrei, dupa ce se raceste poti cu ajutorul unui servetel sa te si dai pe fata cu ceai.
Bafta

| liliana83 a răspuns:

Apa de trandafir in fiecare dimineata.http://www.razorandbrush.com/roswat.jpg. eu o aplic in fiecare dimineata si nu am nevoie de nici o crema. rezultat:piele catifelata fara a creea probleme pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incepe prin a folosi masca cu argila verde o data pe saptamana. Face minuni. Se gaseste in farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a va curata in profunzime porii si tenul folositi o masca pe baza de migdale sau faina de ovaz. Unul dintre aceste 2 ingrediente se amesteca cu apa de trandafiri, dupa care se aplica pe piele. Dupa aproximativ 15 minute, dupa ce pasta e uscata, se indeparteaza cu apa rece.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| katta a răspuns:

Mie mi s-a infectat sangele datorita tenului foarte gras (sebumului). Dupa 5 luni de tratament dermatologic am scapat de acnee insfarsit si doctorul dermatolog mi-a recomandat un sapun cu care ma spal in fiecare seara si dimineata si elimina sebumul si am o fata catifelata:X. Sapunul este de la SebaMed. Asa scrie pe el. Este putin cam scump dar merita mai ales ca este recomandat de cel mai bun dermatolog din Pitesti. Apropo ca tot vrei ceva natural, sapunul e facut numai din extract de plante naturale si nu contine deloc sapun. Incearca! :*