| membrugirl2010 a întrebat:

Care e diferenta dintre RIMEL si MASCARA?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu exista diferenta!
Mascara se mai numeste si rimel dupa numele inventatorului Eugene Rimmel!

"Primul rimel a fost inventat pentru impresarul francez Eugene Rimmel în secolul XIX. Rimelul modern a fost creat în 1913 de chimistul T. L. Williams pentru sora sa Mabel. Era făcut din praf de carbon amestecat cu vaselină de petrol. Produsul a fost un succes, iar Williams a început să-l vândă prin poștă. Firma sa, Maybelline, s-a transformat în principala companie de produse cosmetice. Consumatorii obișnuiau să umezească o pensulă și o frecau de o pastilă de rimel pentru ca mai apoi s-o aplice pe gene. Tubul modern și periuța aplicatoare nu au apărut decât în anul 1957, când au fost introduse pe piață de către femeia de afaceri Helena Rubinstein."

8 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Mascara este produsul cosmetic in sine. I se mai zice rimel datorita firmei ce l-a "inventat" sa zic asa, Rimmel London!

| Zenithf a răspuns:

Rimel este o firma, mascaraua este materialul propriu zis cu care te dai pe gene. Este gresit sa numesti mascaraua rimel, este ca si cum ai zice ca bei un ursus ciuc nu o bere ciuc. Ori bei un ursus ori un ciuc.

| pwp a răspuns:

Nu e vreo diferenta!happy

| deeutzy a răspuns:

Mascara si rimel e acelasi lucru...la reclame i se spune mascara noi ai spunem rimel dar tot aia e

| DeNyyy a răspuns:

Nu exista nici o diferenta.doar ca la mascara i se mai zice si rimel.si la rimel i se mai zice si mascara laughing

| Catalina2000 a răspuns:

Nu e nici o diferenta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna doar ca rimel ii pe romana si mascara ii in english.laughing)

| alexoys a răspuns:

Ba nu normal rimelul se numeste mascara...Rimel e o firma care produce mascara(rimel)