| Furnicuta000 a întrebat:

Care e mai rezistent, argintul 925 sau aurul de 14K (585)? Ma refer la bijuterii

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intrebare ambiguă, cum adică "rezistent"? La ce?

| Furnicuta000 explică (pentru sierra1):

Adica rezistent. Gen daca avem 2 lanturi, de aceeasi grosime, acelasi model, unul din argint 925 si unul din aur 585, care se rupe mai repede? Daca avem 2 inele care se zgarie sau se indoaie mai repede? Si alte exemple

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai stai așa mămică ca acum depinde si de ce faci tu ca daca tragi de ele toate se rup.

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Duritatea te interesează așadar (dar nu zici)

După duritatea Brinell AU e pe locul 42 AG pe 37

După duritatea Vickers AU e pe locul 31 AG pe 30

...deci argintul

| Furnicuta000 explică (pentru Catrice):

Pai stiu dar sa zicem ca trag in acelasi fel de amandoua laughing

| Alive99 a răspuns:

Aurul dintotdeauna, este mai dens.

| Furnicuta000 explică (pentru Alive99):

Da dar eu ma refer la cele 2 metale in aliajele folosite pentru bijuterii, nu in forma lor pura

| Alive99 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Tot aurul.
Aurul de 14 k inseamna 585 % aur si 425 % alte elemente.
Daca calculezi masa, durabilitatea si flexibilitatea aurului de 14 K la proportie de 585% la mie si masa, durabilitatea si flexibilitatea argintului 925 la mie ar rezulta un castig argintului.Dar daca in aceeasi ecuatie am folosi aceeasi masa de argint in raport cu aurul, aurul ar castiga.
Partial, aurul de 14 k este slab in comparatie cu grupa lui(18, 24).
Cam asta este ideea

| Alive99 a răspuns:

De fapt, daca stau si ma gandesc bine, am omis un lucru.din gama lui, aurul de 14 k este cel mai rezistent dat fiind aliajele sale, titanul, cobqltul, argintul, paladiul etc. Iarta-ma pentru ultima fraza.