| Speranta12 a întrebat:

Care e ordinea corecta? Spalat pe fata - crema hidratanta - crema spf - fond de ten - pudra? Sau cum? Nu sunt cam multe straturi? E corect sa pui spf peste crema hidratanta sau nu? Eu mi-as simti tenul prea incarcat daca le-as pune asa. Ma puteti ajuta va rog?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca crema spf este formulata in asa maniera incat sa iti asigure necesarul de hidratare si aportul de ingrediente benefice nu mai este nevoie sa folosesti inca o crema hidratanta. Trebuie sa adaptezi in functie de nevoile tenului tau si produsele folosite, daca dupa ce te demachezi simti ca tenul te strange ai nevoie macar de un gel hidratant (crema este prea mult vara ) inainte de spf. Asteapta cateva minute intre aplicarea produselor.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e nevoie de cremă hidratantă sub spf, ele au deja o textură ușor hidratantă, mai ales cele de la Avene sau Altruist.
peste spf aplici pudră doar dacă simți că lucește prea tare (dar după 10-15 minute de la aplicare)
cremă hidratantă aplici seara după double cleansing

| Speranta12 explică (pentru Adry05):

Deci sa inteleg:
dimineata ma spal pe fata,
apoi aplic doar spf,
astept un sfert de ora
si abia dupa aplic fond de ten, cand spf-ul a intrat in piele?

Si la ce interval de timp ar trebui sa reinnoiesc spf-ul pe fata? Adica trebuie sa ma spal pe fata si dupa sa aplic iar sfp si fond de ten?

| Adry05 a răspuns (pentru Speranta12):

Dimineața te speli cu gel de curățare, aplici spf doar dacă ieși din casă, aștepți 15 minute să intre bine în piele după care peste dacă vrei poți veni cu fond de ten/pudră/bb cream
la fiecare 2 ore de expunere la soare trebuie reaplicat spf
n-ar trebui spălat tenul așa de des pentru că-l usuci prea rău, preferabil ar fi să găsești formula care să-ți permită să aplici spf peste, poți încerca varianta spray, eu am de exemplu de la Uriage și e foarte fluidă consistența și merge reaplicat și peste machiaj.
dacă știi că te expui mult la soare preferabil ar fi să nu te machiezi ca să pui spf direct pe spf nu peste fond de ten că poate arăta foarte inestetic cel puțin până găsești produsele care „să meargă între ele"
și nu uita că seara când speli tenul doar curățare nu e suficint, trebuie să dai prima dată cu o dischetă cu apă micelară (Chiar dacă nu te-ai machiat) și abia apoi vii cu gelul de curățare (double cleansing se numește asta)

| JicaContra a răspuns:

Am inteles, deci, te speli pe fata si apoi 4 straturi de petrol big grin

| Speranta12 explică (pentru JicaContra):

Am avut dreptate, te-ai c#ac@t in palarie rolling on the floor cainele nu trebuia omorat, dar tu nu ai avut dreptate, esti batut in cap sa intelegi

| AntoniaMocanu1995 a răspuns:

Nu stiu imi pare rau. Eu ma dau doar cu crema hidratanta seara atat.

| 27Alexa a răspuns:

Da, ordinea e bună. Văd ca folosești machiaj și cel mai bine când te speli pe fata sa folosești un cleanser ca sa elimini mai bine machiajul. Depinde și ce folosești și dacă sunt bune pentru tipul tau de ten (normal/ gras/ uscat).
dacă ai un ten gras și folosești o crema pentru ten uscat o sa ți se para fata încărcată.
deci, important e sa ți cumperi ceva potrivit pentru tine.

| Speranta12 explică (pentru 27Alexa):

Dar e bine sa dai cu spf peste crema hidratanta? Nu e prea mult? Sau ar trebui sa caut o crema hidratanta cu spf sa dau doar un strat?

| 27Alexa a răspuns (pentru Speranta12):

Da este foarte bine, așa este și ideal. este mult mai bine sa ai o crema hidratanta și un spf decât o crema cu spf

| Speranta12 explică (pentru 27Alexa):

Multumesc. Apropo, cat ar trebui sa tin pe fata crema hidratanta si crema spf? Adica, la cate ore ar fi bine sa le reaplic?