| AndreeaM1 a întrebat:

Care este mai benefic pentru disparitia cosurilor, crema de galbenele, mierea sau uleiul de masline?
Dar pentru buze?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu stiu ce e mai bun de acolo pentru cosuri, din punctul meu de vedere o curatare a tenului in fiecare zi ajuta mai mult ca orice crema. Daca problema e mai serioasa, in sensul ca ai multe cosuri si se infecteaza trebuie sa mergi la dermatolog. Pentru buze cea mai buna e mierea, pui pe buze un strat putin mai gros si stai asa cat poti, o sa inceapa sa curga destul de repede.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mierea. Pune-ti miere pe fata, las-o 10-15 minute apoi spala-te cu apa calduta. Fa-i acest tratament de maxim 2 ori pe saptamana. In restul zilelor ai grija sa-ti cureti tenul in fiecare dimineata si seara cu un gel de curatare. Iti recomand de la Elmiplant sau Gerovital iar apoi crema hidratanta de zi si noapte, tot de la aceste firme iti recomand sau chiar de la Nivea.
Pentru buze sunt bune si mierea si uleiul de masline. Poti folosi si zilnic.

| RAY a răspuns:

Stiintific vorbind este reducerea zaharului si daca presista o crema dar poate fi de la mai multe cazurii acele cosurii chiar de la pubertate, menstruatie etc

| sarulesti a răspuns:

Daca vrei sa incerci si chimicale iti recomand sa folosesti un scrub macar o data pe saptamana, sa te speli pe fata cu un gel de curatare in loc de sapun, si sa dai dupa aceea cu o lotiune astrigenta cu acid salicilic.
O varianta ar mai fi si sapunul cu sulf daca ai un ten foarte gras si foloseste creme de fata adaptate tipului tau de ten, degeaba dai cu creme foarte grase daca tenul tau nu este uscat.

| mihai_4026 a răspuns:

Buna. Dupa cate stiu cel mai bine e otetul! Noaptea cand te culci te duci frumos iei un castron ceva acolo unde sa pui otetul si apa... bun pui doua lingurite de otet si 4 lingurite de apa dupa care amesteci si iti dai pe fata cu vată, faci asta de 2 ori pe saptamana! Crede-ma am facut asta si mi sau retras cosurile.

| AndreeaBianca96 a răspuns:

Nu toate cremele sunt bune. Cel mai bine e sa incerci crema de galbenele (de la farmacie) sau sa iti masezi cosurile cu ceai de musetel sau de galbene. Ajuta la curatirea tenului. Sau mai incearca cu albus de ou. Bati foarte bine albusul pana se face spuma, dupa il intinsi pe fata si stai 15 minute. Dar in timpul acela albusul se va face tare pe fata gen o masca. Si te va tine sa nu razi si poate si la vorbit. Dupa ce trec 15-20 de minute cat vrei tu, iti curati fata cu apa calduta. Si gata! Am inteles ca singurul lucru care curata fata foarte bine este si sapunul. Dar nu stiu exact daca alunga cosurile.