| LisaJulie a întrebat:

Care sunt consecințele vopsirii parului la fiecare luna? Am o prietena care își vopsește parul lunar de 2 ani și nu a chelit, deci este un mit ca poți chelii de la vopsirea constanta a parului! Aș dori să mă fac cu o culoare diferita mai des, sa vad cum îmi sta cu mai multe culori! Ceva sfaturi pentru ce sa fac înainte?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Femeile chelesc rar, dar parul se rareste si se subtiaza. Acum depinde si de gena. Unele se vopsesc pana la adanci batraneti si n-au probleme. Altele...

| J0B0MAT a răspuns:

Încă mai e timp.Au trecut doar doi ani.În orice caz, părul este cu siguranță deteriorat.

| Furnicuta000 a răspuns:

Prin vopsit te referi la vopsit pe bune adica roscat, brunet, saten sau la blond? Ca nuantele de blond intr-adevar usuca si subtiaza firul de par si daca nu bagi tratamente in el, ori cade pentru ca se subtiaza radacina si deci se rareste ori se usuca foarte tare la varfuri si trebuie sa il tunzi pentru ca se face ca matura. Deci nu e un mit. Cate fete ai vazut tu cu par lung blond (nu natural)? Eu le numar pe degete. E extrem de greu sa ai un par blond sanatos. Iti zic din experienta. Eu m-am facut blonda la 16 ani. Am stat 7 ani cu el timp in care bagam la tratamente profesionale si naturale de imi mancau o gramada de bani si timp. Si pentru ca faceam asta aveam un par foarte frumos si lung si toti se minunau de el. Si ma vopseam acasa nu la salon. Dar dupa atatia ani am renuntat sa mai am grija de el si s-a uscat asa de tare, a inceput sa se rupa si am ajuns cu el pana la urechi. Nu exagerez. Am renuntat de atunci sa mai bag orice fel de vopsea in el. Acum a crescut, e lung natural, dar nu mai e nici pe departe asa bogat ca in adolescenta si sincer regret ca nu l-am pastrat natural.
Acum pe de alta parte, vopseaua neagra nu decoloreaza parul ci il coloreaza, ii adauga culoare, il umple, deci nu o sa-ti afecteze cu nimic parul. Singura problema e ca daca vrei sa scapi de ea va trebui sa faci procesul ala de decapare, decolorare si o sa ajungi la aceeasi poveste de mai sus, o sa ajungi cu parul matura.
Eu zic ca cea mai frumoasa culoare e cea naturala. O sa ai destul timp sa il vopsesti cand o sa ai fire albe si vei fi obligata sa faci asta.
Si cel mai important aspect! Totul depinde de tipul tau de par. Daca esti norocoasa si ai un fir foarte gros atunci o sa reziste la decolorari si vopsit asa ca nu o sa treci prin ce am trecut eu si majoritatea femeilor. Eu sa zicem ca am natural un fir nici prea gros nici prea subtire. Cine are firul subtire ar trebui sa stea departe de orice produs de genul

| ALM2000RO a răspuns:

N-am mai auzit până acum să se chelească din așa ceva. Însă cu timpul, treptat, sunt șanse crescute (cu cât te vopsești mai des) să se rărească părul, dar nu substanțial din ce cunosc.

| Ioana06i a răspuns:

Părul se poate deteriora în timp, dacă se folosește vopseaua de păr în mod constant.

Iar dacă vrei să încerci mai multe nuanțe de păr, pentru a vedea cum îți stă, îți recomand pentru început să folosești vopsea de tip nuanțator, până te decizi să folosești o vopsea permanentă de păr, care să o păstrezi un timp.

Vopseaua de păr conține substanțe chimice mai puternice, care poate afecta calitatea firelor de păr, mai pe scurt, se poate deteriora.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Sotia se vopseste de 15 ani. Nu a chelit, are parul foarte lung si des. Intr-adevar, e mai fragil si necesita mai multa ingrijire, dar arata foarte decent.

Chelitul e genetic, in general. Daca esti sanatoasa nu ai de ce sa chelesti.

Daca esti blonda sau satena deschis poti incerca nuantatoare. Sunt temporare si nu afecteaza parul. Sau te decolorezi si incerci nuantatoare. Dar daca esti bruneta, ai nevoie de mai multe sesiuni de decolorare, nu o sa-ti iasa din prima. E greu sa testezi multe culori, roscatul si brunetul ies foarte greu din par, de exemplu. Asa ca daca ai parul deschis la culoare, gasesti sampoane nuantatoare pe toate culorile prin magazine, dar daca esti bruneta mai bine experimentezi la salon, acolo o sa ti se explice ce si cum si o sa se foloseasca produse de calitate ca sa nu ajungi 3 fire in cap pentru ca decolorantul lasat prea mult timp in par cheleste, nu vopseaua.