| anonim_4396 a întrebat:

Cate kg are o femeie supraponderala?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Aceasta apreciere o poti face doar cu ajutorul indicelui de masa corporala.Acest indice este o functie de greutate si inaltime. Uite aici iti atasez un link cu un simplu si eficient calculator:...deala.html
p. s. sa nu faci niciodata unei femei(balabuste) un astfel de compliment pentru ca nu te vei spala cu toate apele din lume.

3 răspunsuri:
| NoName_9903 a răspuns:

Gradul de supraponderalitate se poate afla foarte uşor cu ajutorul indicelui de masă corporală BMI (Body Mass Index). Greutatea corporală (exprimată în kilograme) se va împărţi la valoarea înălţimii (în metri) la pătrat.

De exemplu, pentru o persoană cu greutatea de 70 kg şi înălţimea de 175 cm:
Calculul BMI: 70 : 1, 75*1, 75 = 70 : 3, 5 = 20
BMI mai mic de 18, 5...subnutriţie
BMI între 18, 5-24, 9...normal
BMI între 25, 0 –29, 9...supraponderalitate
BMI între 30, 0 – 34, 9... obezitate de gradul I
BMI între 35, 0 – 39, 9... obezitate de gradul II
BMI mai mare de 40, 0... obezitate de gradul III

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa cunosti inaltimea, grutatea, varsta ca sa poti face o astfel de apreciere.Intra pe csid.ro si cauta calculatorul de calorii, vei afla amanunte despre masa corporala. Mira

anonim_4396
| anonim_4396 explică: